След кариера като журналист, политик и кмет на Лондон, големият му пробив идва, когато става лидер на кампанията за напускане на ЕС
Безпрецедентна политическа криза във Великобритания. Борис Джонсън подаде оставка като министър-председател и лидер на Консервативната партия. След цунами от министерски оставки Джонсън заяви, че партията му очевидно иска някой друг начело.
Борис Джонсън обяви оставката си като министър-председател след по-малко от три години на „Даунинг стрийт“ 10 с думите „Никой в политиката не е незаменим“.
„Причината, поради която се борих толкова упорито през последните няколко дни, за да продължа да изпълнявам този мандат, беше не само защото исках да го направя, а защото чувствах, че е моя работа, мой дълг, мое задължение към вас да продължа да правя това, което обещахме през 2019 г.“, изтъкна той.
След бележита кариера като журналист, политик и кмет на Лондон, големият му пробив идва, когато става лидер на кампанията за напускане на ЕС. Носейки се на Брекзит вълната той оглави и обедини разбитата тогава Консервативна партия и спечели изборите през 2019 година с огромно мнозинство, което му позволи да договори окончателното излизане на Великобритания от ЕС.
Но тъкмо когато го направи, той срещна нов враг – коронавирусът.
„Развих леки симптоми на коронавирус, направих си тест, който излезе положителен, и ще работя от вкъщи“, съобщи Джонсън.
След престой в интензивното отделение, Джонсън се завръща и ръководи страната в условията на глобална пандемия.
След това дойде скандалът с коледните партита на „Даунинг стрийт“ по време на локдауна. Последва разследване, но присъдата издадоха Консервативната партия и обществеността. Борис Джонсън стана първият министър-председател, нарушил закона по време на изпълнение на служебните си задължения. Тогава Джонсън видя лъч светлина в края на тунела – спечели вота на недоверие. Но победата му се оказва краткотрайна.
Последният пирон в ковчега беше оставката на човек, за когото малцина са чували. Крист Пинчър – назначен през февруари за заместник главен секретар на Консервативната партия се оттегли пет месеца по-късно след обвинения в сексуален тормоз, датиращи от 2019 г. Бунтът срещу Джонсън започна във вторник, след като „Даунинг стрийт“ призна, че премиерът е назначил Пинчър, въпреки че е знаел за обвиненията. Така първи правителството напуснаха финансовият министър Риши Сунак и здравният министър Саджид Джавид, а след тях – цунами от оставки.
„В „Уестминстър“ стадният инстинкт е силен и когато стадото се движи, то се движи“, заяви той.
Джонсън потвърди, че ще остане на поста, „докато не бъде избран нов лидер“, за което в момента обаче няма ясен график.
bgonair.bg