Brexit без сделка ще стопи растежа на британската икономика догодина

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
161

В същото време постигането на евентуално споразумение, което запазва повечето от сегашните договорености, ще означава ръст за икономиката от 1,9%
Снимка: Ройтерс

Евентуално излизане на Великобритания от състава на Европейския съюз без сделка ще означава разлика от 1,6 процентни пункта за британския икономически растеж през следващата година.

Ако това стане, брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне само с 0,3% през 2019 г., съобщиха от National Institute of Economic and Social Research, цитирани от Bloomberg.
В същото време постигането на евентуално споразумение, което запазва повечето от сегашните договорености, ще означава ръст за икономиката от 1,9% догодина – повече от досегашните прогнози на аналитичния център за 1,7%.

Brexit без сделка ще „елиминира всякакво фискално пространство“ за действие на финансовия министър Филип Хамънд, който трябва да представи бюджета си на 29 октомври. Според модела на института макар и да е възможно правителството да успее да спази целите си за дефицит и нетен дълг на публичния сектор, това няма да бъде постигнато лесно, независимо от това дали излизането от състава на съюза е със или без сделка.
Британският премиер Тереза Мей се състезава с времето в опит да осигури споразумение с ЕС преди страната ѝ официално да напусне блока на 29 март. В същото време бизнесът става все по-притеснен за ефектите от действията на правителството.

В същото време премиерът обеща край на мерките за строги икономии, което е поредно предизвикателство за Хамънд.

„Министърът ще представи бюджета във време на значителна несигурност за бъдещите търговски отношения между Великобритания и ЕС, което също усложнява фискалната прогноза“, посочват авторите на доклада. „Brexit без сделка ще доведе до обезценяване на валутата, по нисък брутен вътрешен продукт в краткосрочен и дългосрочен план, както и по-висока трайна инфлация“, допълват още те.

В рамките на сценария финансовият министър ще изгуби почти всички възможности за взимане на допълнителните 30 млрд. паунда (39 млрд. долара), от които се нуждае, за да отговори на обещанията за разходи на правителството. Но дори и Лондон да спази фискалните си планове при т. нар. „методичен“ Brexit, все пак властите няма да успеят да изпълнят средносрочните си цели за балансиране на бюджета без увеличаване на данъците, посочват още от института.

В същото време по-рано днес стана ясно, че британският кабинет продължава да е далеч от постигането на разбирателство, което да позволи на преговорите за сделка с Брюксел да продължат, съобщават източници на Bloomberg.

Според един от тях почти със сигурност няма да има нови предложения от страната на Лондон преди представянето на бюджета следващия понеделник.

По статията работиха: Елена Илиева, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!