Днес Великобритания ще реши своята съдба и тази на Европейския съюз. Дългоочакваният референдум „За“ и „Против“ оставане на страната в ЕС може да се окаже най-важното събитие за тази година – както в географски, така и в политически спектър.
През последните два месеца много предварителни проучвания показват, че вотът е разделен наравно, така че сигурни прогнози за резултатите от референдума не могат да се направят дори ден преди неговото провеждане.
Един от най-важните въпроси, които стоят при излизане на Великобритания от ЕС, е какво ще стане с милионите граждани на Европейския съюз, които в момента работят и живеят на Острова.
Отговор на този въпрос обаче няма. Това ще бъде решено, когато станат ясни резултатите от референдума и при излизане на Великобритания от ЕС. Тогава ще бъде сключена сделка между управляващите и европейските власти.
Решението за провеждане на референдум бе взето от премиера Дейвид Камерън, чиято идея за допитването е предизборно обещание.
Премиерът на Великобритания неколкократно заяви своята позиция, че ще гласува „за“ и иска страната му да остане в Европейския съюз.
Именно за това той вече е договорил нови условия за членството на Великобритания в ЕС, които ще влязат в сила единствено, ако страната гласува за оставане.
„Специалният“ статут на Великобритания решава някои от проблемите, които британците не харесват в ЕС.
Социалните помощи и детски надбавки за емигранти са един от проблемите, които британците искат да бъдат решени.
В случай, че Великобритания гласува за излизане от ЕС, то това би отнело до 2 години. В това време страната ще продължи да бъде пълноправен член до окончателното подписване на излизането.
Не за пръв път Великобритания ще решава съдбата си в ЕС. През 1975 година на Острова отново има референдум със същия въпрос, само две години след присъединяването на страната към Европейския съюз. Тогава британците решават да останат. Днес, 41 години по-късно ЕС изглежда различно, навлязъл е много повече в живота на хората на Острова и именно тези доводи ползваха съпартийците на Дейвид Камерън, за да натиснат премиера да проведе допитването. Въпреки че Камерън е „за“ оставане, то много от депутатите и дори министри в кабинета на премиера изказаха своето мнение, че са „против“ оставането на Великобритания в Съюза.
Урните за гласуване отварят в 7 часа сутринта местно време. Първите резултатите от допитването можем да очакваме около полунощ.
offnews.bg