Brexit може да сложи край на 700-годишна традиция на Оксфорд

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
415

Университетът е получил предложение за създаването на кампус в Париж, за да продължи да получава европейско финансиране
Снимка: архив Ройтерс
Университетът Оксфорд може да сложи край на своя 700-годишна традиция, създавайки първия си кампус извън Великобритания в отговор на Brexit, пише The Telegraph.
Френски представители са се срещнали с екип на Оксфорд миналата седмица и са представили ново предложения, с което се надяват, че ще гарантират бъдещо финансиране от Европейския съюз (ЕС) на „външна“ база в Париж.
Идеята за създаването на нов кампус в Париж през 2018 г. е била представена и на други университети, включително Уоруик.
Предложението е отправено, след като Франция даде старт на период на “ухажване” по-рано този месец с цел привличане на британските банкери към другата страна на Ламанша, след като Великобритания гласува за излизане от ЕС.
Информацията, представена на Оксфорд, сочи, че всеки кампус, отворен във Франция, може да има френски правен статут и ще продължи да получава финансиране от ЕС.
Като част от плановете британските университети ще „преместят“ свои специалности и учебни програми и ще създадат съвместни програми и научни лаборатории.
Ако Оксфорд и други водещи институции се съгласят с предложенията, построяването на новия кампус в Париж ще започне през 2018 г.
Говорител на Оксфорд казва, че засега не е взето решение по въпроса, но добавя: „В историята си Оксфорд е бил международен университет и е решен да остане отворен към света, както и да изглежда бъдещата политическа среда“.
Жан-Мишел Бланке, бившият генерален директор на френското министерство на образованието, сега декан на ESSEC Business School, потвърждава усилията за привличане на най-добрите британски университети отвъд Ламанша.
Той казва още, че е в ранен етап на консултации с Европейската комисия и вече се е срещнал с представители от Оксфорд и Уоруик, за да обсъдят детайлите.
Комисията, която наблюдава проектите за финансиране на европейското висше образование, като програмата Хоризонт 2020 – с финансиране на стойност над 2 млрд. паунда на британските университети – може да гарантира продължаващия достъп на Оксфорд и други университети до финансиране и научни колаборации.
Макар че бъдещият статут на британските университети в Европа остава неясен, водещи академици вече предупредиха британските депутати, че Brexit може потенциално да причини „най-голямото бедствие“ за висшето образование, ако европейското научно финансиране бъде спряно.
По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Деляна Петкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!