Финансирането на технологични стартъпи става все по-трудно във Великобритания, на фона на икономическата несигурност на страната след напускането на ЕС
Снимка: Архив Ройтерс
По-рано това лято Джъстин Гриерсън забелязва, че броят на хакатоните намалява в т.нар. Silicon Roundabout, район в източен Лондон, който представлява британския отговор на Силициевата долина.
„Миналата година имаше поне по два всеки уикенд, а сега са може би около два месечно“, посочва програмистът, който работи на свободна практика и редовно посещава този тип събития, където се среща с други представители на сектора, пише The Guardian.
Той почти няма съмнение, че спадът на броя събития е симптом на решението на Великобритания да напусне Европейския съюз (ЕС). Активността се забави, а много стартъпи намаляват разходите си, на фона на икономическата несигурност в бъдеще. Освен това се страхуват, че няма да успеят да привлекат международни таланти, необходими за запазването на името на Лондон като най-престижния технологичен център в Европа.
Миналата седмица тези страхове се засилиха заради твърденията, че британските стартъпи повече няма да имат достъп до най-големия си източник на инвестиционно финансиране. Фондовете за рисков капитал обявиха, че Европейският инвестиционен фонд (EIF) е сложил точка на възможности за нови ангажименти към Великобритания.
Резултатът от това беше видим в четвъртък по време на срещата на предприемачите в близост до пазара Смитфийлд, който се намират на 10 минути пеша от Silicon Roundabout. Там млади предприемачи, основатели на стартъпи и доставчици на услуги не спираха да говорят по телефона, допълва Guardian.
“Ако трябва да бъда честен, не очаквах Brexit, и това решение ме накара да се чудя: дали Великобритания и Лондон са добро място за живот?“, посочва Доган Бийкли. Благодарение на опита си в управлението на кризи в чужбина, той е част от екипа, който е в ранен етап от разработката на мобилно приложение за превод, насочено към хората, работещи в благотворителни организации. На теория проектът трябва е идеален за град, който в миналото беше дом на голям брой световни благотворителни организации.
„Ако го направим като британски проект, се чудим какво ще се случи година или две по-късно, когато може да искаме финансиране от Европейския съюз например, или ако искаме да оперираме из Европа“, допълва той. Роден в Белгия, но с чешко-турско-белгийски корени – Бийкли е типичен представител на множеството работещи европейци, които сега се чувстват не толкова добре дошли във Великобритания. „В момента имам чувството, че всичко, свързано с Brexit, ще е негативно“, посочва той.
Освен въпросът как ключовата роля на EIF като основен инвеститор в технологични стартъпи ще бъде заменена, несигурността около потока от разработчици и инженери е основна грижа на представителите на водещите инвестиционни фирми.
„Вероятно има повече пари в рисков капитал за технологични компании в ранен стадий на развитие, отколкото е имало преди, но нашето основно притеснение е за талантите“, коментира Хари Бригс, партньор в BGF Ventures, рисков фонд за 200 млн. паунда, който се фокусира върху британски технологични фирми с глобални амбиции. „Ако Великобритания спре да бъде магнит за най-добрите таланти и ако топ университетите спрат да привличат най-добрите в компютърните науки и инженерните въпроси от цяла Европа, тогава очевидно стартъпите ще страдат, защото ще имат по-малко таланти, които да привличат“.
По думите на Бригс много от най-добрите скандинавци, германци и други се местят в Лондон, но този процес вероятно се забавя заради несигурността около Brexit.
“Познавам няколко компании, които търсеха хора, които пък планираха да дойдат в Лондон, но тези хора решиха да изберат работа в Берлин вместо това“, коментира Бригс.
На финансовия фронт, въпреки че британските фирми за рисков капитал остават най-богатият европейски източник на пари за технологични стартъпи, ролята на EIF е решаваща. Миналата година фондът е подкрепил 11 хил. малки и средни британски предприятия и е подписал споразумения, които ще предоставят 8 млрд. евро подкрепа на британски фирми.
Фондът твърди, че има мораториум за отпускане на финансиране за британски проекти, но допълва, че сега трябва да се има предвид по-широк кръг от фактори.
Британските фондове за рисков капитал, за които се твърди, че били отхвърлени от EIF, включват Hoxton Ventures, Seedcamp и Episode 1 Ventures – първоначални инвеститори в стартъпи като Deliveroo.
Въпреки предложенията на британското правителство за национален инвестиционен фонд, които могат да помогнат на стартиращи компании, да бяха приветствани от Tech City UK, държавната организация, която подкрепя десетки хиляди компании за дигитални технологии, нейният главен изпълнителен директор Джерард Греч призова за ясен резервен план.
„Това е чувствителен от гледна точка на времето проблем с важни последици за запазване на доверието в британския технологичен сектор“, обясни той.
Освен това и в Европа има притеснения, включително в градовете, които са смятани за конкуренти на Лондон. Флориан Хайнеман, основател и партньор на Project A, базирана в Берлин фирма за рисков капитал, твърди, че е забелязал по-слабия ангажимент на EIF към базираните във Великобритания фондове.
На гореспоменатата среща в Смитфийлд роденият в Израел Нир Агам подчертава нещата, които продължават да правят Лондон привлекателен.
„Това е хубаво място, но е трудно за живот, особено за някой, който е заложил всичко на един проект и същевременно поддържа семейство“, коментира той.
„Берлин е много хубав, а и вече има места като Словения, които предлагат различни неща, за да примамят хората да се преместят там, но за мен става дума за атмосферата за подкрепа на бизнеса тук и за връзките с американския пазар“, посочва Агам, чието приложение TxtPlai превръща текстове в забавни видеа.
Въпреки това той вижда Brexit като „собствена цел“. Сривът на паунда вече е заличил стойността на инвестициите в компанията му. „Пристигаха като долари, но в банкова сметка в лири и така загубиха стойност“, обяснява той. А бъдещото разширяване на приложението ще изисква екип от квалифицирани международни работници.
„Ще искаме да оперираме на други места и ще имаме нужда от служители с няколко езика – хора с португалски, испански и т.н. Нуждаем се от тези хора“, обяснява предприемачът.
investor.bg
Brexit разтърсва основите на лондонския еквивалент на Силициевата долина
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!