Brexit започва да пропуква единния фронт на ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
409

Със задълбочаването на преговорите между Лондон и Брюксел страните членки на съюза започват все повече да прокарват личните си интереси
Снимка: Ройтерс
Националните интереси на отделните страни членки се превръщат в изпитание за единния фронт, който оставащите 27 държави в Европейския съюз заемаха в преговорите за Brexit досега, предупреждават източници на Bloomberg.
По-малко от седмица преди срещата на европейските лидери, на която ще бъде обсъдено споразумението за преходния период след излизането на Великобритания от общността, представители на страните вече са заявили различията си за това как трябва да продължи процесът занапред. Сред въпросите е и това дали трябва да се включват положенията на отделни индустрии – и отделни държави, в преговорите, водени от представителя на ЕС Мишел Барние.
По време на среща в Брюксел тази седмица Испания – чийто национален превозвач Iberia е собственост на същата компания като British Airways, даде знак, че би искала специално да се обърне внимание на авиацията. В същото време Люксембург иска повече детайли за финансовия сектор. Сред отрасли, търсещи приоритетност, са също риболовът и земеделието.
Според други държави обаче споразуменията с Лондон трябва да останат по-общи, за да може по този начин да се гарантира единство и да се даде на самия Барние повече гъвкавост, тъй като и позицията на британското правителство търпи изменения. Те също така искат да спестят на ЕС обвиненията в избирателност спрямо Великобритания – нещо, което самият съюз често казва за Острова.
До момента опитите на Великобритания да внесе раздор между страните членки остават без значителни резултати, въпреки честите посещения на британски министри в европейските столици, посочва Bloomberg. Въпреки това с приближаването на преговорите до темата за партньорството на двете страни европейските дипломати отбелязват, че очакват националните интереси да доведат до разделение и по-трудно запазване на единна позиция.
По отношение на въпроса с ирландската граница тримата източници на агенцията отбелязват, че макар да има солидарност със Северна Ирландия, е малко вероятно точно тази тема да осуети споразумението за преходния период следващата седмица, стига този срок да бъде спазен.
Чернова с европейските насоки за следващата фаза от диалога с Лондон беше публикувана по-рано този месец и ще служи като основа за позицията на европейските лидери след срещата им идния петък.
По статията работи: Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!