brEXTRA Time: В продължението на Brexit инициативата е у ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
408

В Лондон вече открито се говори за унижение на Великобритания

Снимка: Ройтерс

В британските медии се говори все по-открито за унижение… Когато на срещата на върха в Брюксел на лидерите на Европейския съюз бе сервирана вечерята, Тереза Мей бе помолена да изчака навън. Сама Мей чакаше в залата за делегации, докато нейните 27 колеги дискутираха съдбата на страната ѝ, докато вечеряха. В края на краищата, твърди се, ѝ било сервирано меню на сребърен поднос: супа от леща с лангустини, патица, шоколадови вариации.

И след десерта ѝ бе сервирано решението им: молбата на британците за отлагане на Brexit до края на юни няма да бъде изпълнена. Вместо това ЕС диктува на Мей различен график, който поне предотвратява голямата бъркотия на 29 март, първоначално договорената дата на излизане.
Ако британският парламент се съгласи на договореното споразумение за излизане през следващата седмица, тогава Brexit може да се проведе на 22 май, преди началото на европейските избори.

Ако Парламентът не е съгласен, Лондон трябва да обяви до 12 април как иска да продължи. Или на този ден ще има „твърд Brexit“. Или Великобритания ще пожелае да отложи излизането до Коледа. Тогава тя гротескно ще участва в европейските избори. Или ще се откаже напълно от напускане.

Усложнено ли ви се струва това? Ето всичко отново в кратка форма: Великобритания…

… няма да излезе на 29 март.
… може да напусне на 12 април.
… може да напусне на 22 май.
… може да напусне по-късно.
… може да не напусне.

Трагедията преминава в продължение. Сега Мей ще трябва да положи усилия, за да може все пак да получи мнозинство за договора за Brexit, който два пъти бе отхвърлен с апломб в долната камара. Беше ли разумно да се обвиняват депутатите за всичко това?

Все още партньорите в ЕС са ядосани. Изявлението на Мей на срещата на върха беше – съдейки по сериозността на ситуацията, очевидно доста жалко: много думи, никакъв план. „90 minutes of nothing”, цитира Guardian присъстващ на срещата.

Не е като да няма други теми, които ЕС да дискутира. Като например политиката на Китай или тази на САЩ. Или тази на Северна Корея. Затова и не е никак чудно, че търпението се изчерпва.

По статията работиха: автор Бойчо Попов, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!