Във Великобритания вече се провежда важен тест на първата в света “персонализирана” mRNA ваксина срещу меланома, най-смъртоносният вид рак на кожата. Стив Янг, 52-годишен от Стивънидж, който е премахнал меланомов растеж от скалпа си миналия август, е сред първите пациенти, тестващи ваксината. Ваксината, използваща същата технология като COVID ваксините, е в последната фаза на клинични изпитания и се прилага в Университетската колежна болница в Лондон (UCLH) заедно с лекарството пембролизумаб (Keytruda), което помага на имунната система да унищожава раковите клетки.
Комбинираното лечение, разработено от Moderna и Merck Sharp & Dohme (MSD), все още не е достъпно извън клиничните изпитания. Ваксината е персонализирана, създадена да съответства на уникалния генетичен подпис на тумора на пациента, като учи тялото да произвежда протеини атакуващи раковите клетки. Изследователите вярват, че ваксината има потенциал да излекува меланом и се тества и върху други видове рак.
Международното изпитание във Великобритания има за цел да включи поне 60-70 пациенти от осем центъра, включително Лондон, Манчестър и Лийдс. Пациентите трябва да са премахнали хирургически своя меланом в последните 12 седмици. Д-р Хедър Шоу от UCLH споделя, че има надежда терапията да промени играта в лечението на меланом, като подчертава, че страничните ефекти са сравнително поносими, подобни на тези от ваксините за грип или COVID.