Британия има големи инфраструктурни планове. Но къде са работниците?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
98

 

Британия има амбициозни планове за изграждане на нова инфраструктура, включително вятърни паркове, дата центрове и нови домове. Проблемът е, че не може да намери работници.

Големи проекти и компании като Hinkley Point C, National Grid и Thames Water предупредиха за влиянието на недостига на работна ръка върху разходите и възможността за подобряване на услугите. Саймън Боуен, председател на Great British Nuclear, заяви, че ядрените сектори ще се затруднят да осигурят нужните 138,000 нови работници до 2030 г.

Недостигът на квалифицирани работници се влоши след Брекзит и новите визови изисквания. Броят на строителните работници във Великобритания е намалял с 14% до 2.1 милиона от 2019 г., показват официални данни. През 2023 г. са обявявани около 38,000 вакантни места всеки месец.

Великобритания страда от недостиг на работна ръка във всички специалности и нива, от старши проектни мениджъри до заварчици и строителни работници. Много работници са привлечени в чужбина, особено в Близкия изток. Недостигът на работна ръка е утежнен от ранното пенсиониране на местни работници и завръщането на работници от ЕС в родните си страни.

Джулиано Деникол, доцент по инфраструктура в Университетския колеж Лондон, заяви, че всички големи проекти във Великобритания се затрудняват да намерят квалифицирани работници, особено старши лидери. Анализ на официални данни показва, че повече от три четвърти от загубените работници от ЕС са на възраст между 25 и 39 години. След Брекзит, изискването за спонсориране на визи затруднява заместването им.

Сенчестият вътрешен министър Ивет Купър заяви, че Лейбъристите планират да намалят трудовата имиграция, ако дойдат на власт. Това следва усилията на сегашното консервативно правителство да намали легалната нетна миграция. В понеделник, Консерваторите обявиха, че ако спечелят изборите, ще въведат годишен лимит на миграцията.

Същевременно, младите не запълват празнотите: през последните пет години са започнали 31,000 строителни чиракувания годишно, но над 40% са отпаднали поради притеснения относно качеството на обучението. Много утвърдени работници преследват по-добро заплащане, като заплатите в строителството са се увеличили с 22% от началото на 2019 г.

Ричард Рисдън, управляващ директор на Mott MacDonald, каза, че съществуващият работен ресурс не е достатъчен за изпълнение на задачите и призова следващото правителство да реши проблема на национално ниво.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!