Източник: iStock
Великобритания отказва да даде пълен дипломатически статут на посланика на Европейския съюз в Лондон, предизвиквайки раздори между наскоро разведените страни, съобщава БиБиСи.
Великобритания, член на ЕС в продължение на 46 години, гласува да се оттегли през 2016 г. и завърши своето излизане от блока на 31 декември, когато Брекзит изцяло влезе в сила.
Министерството на външните работи отказва да предостави същия дипломатически статут и привилегии на посланика на ЕС Жоао Вале де Алмейда и неговия екип, както предоставя на пратеници на държави, на базата, че ЕС не е национална държава.
ЕС има 143 делегации, еквивалентни на дипломатически мисии, по целия свят. Всички те са получили пълен дипломатически статут от приемащите страни.
БиБиСи цитира писмо, изпратено до британския външен министър Доминик Рааб от Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи, в което според него предложенията на Лондон по въпроса не представляват разумна основа за споразумение.
“Предложените договорености не отразяват специфичния характер на ЕС, нито отговарят на бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство като важна трета държава”, пише Борел. Трета държава означава нечленуваща страна.
В ЕС са обвиняват Великобритания в дребнавост и лицемерие, посочвайки, че когато тя все още е била членка е искала предоставяне на пълноправен дипломатически статут на пратеници на ЕС.
В доклада се цитира външното министерство в Лондон: “Продължава ангажиментът с ЕС по отношение на дългосрочните договорености за делегацията на ЕС във Великобритания.”
news.bg