В някои британски медии вече се появи и оптимизъм за икономически подем на страната след излизането от ЕС
Засега британската икономика не усеща негативни ефекти от предстоящото си излизане от ЕС – търговците на дребно отчитат ръст на продажбите, подкрепени от ниската стойност на паунда, големите компании съобщават за слаби признаци за нестабилност, а някои медии в страната започнаха да говорят за икономически бум след Brexit, пише EurActiv.
Икономистите обаче предупреждават, че все още е прекалено рано да се прогнозира как ще се отрази излизането на Великобритания от ЕС. И все пак много от тях са оптимисти, че страната ще успее да избегне рецесията. Този позитивизъм е в контраст с предупрежденията на бившия вече премиер Дейвид Камерън, който каза преди референдума, че Brexit ще бъде „тиктакаща бомба в британската икономика“.
Официалните данни обаче показват друго – ниската стойност на паунда привлича повече купувачи, особено от чужбина, молбите за безработица пък неочаквано намаляват през юли. Решението на Английската централна банка да намали основната лихва пък подкрепи капиталовите пазари в страната.
Това стана причина за Daily Express да прогнозира ръст на икономиката след Brexit.
Данните може би се дължат на краткосрочен ефект, предупреждават наблюдатели. За тях ситуацията не е розова, защото предстоят няколко години на несигурност преди Лондон да напусне ЕС.
Самото правителство проявява признаци на несигурност – премиерът Тереза Мей заяви, че няма да активира чл. 50 от Договора за ЕС, който касае излизането на държава от общността, до края на годината. Властта се опитва да се възползва от всяка възможност и да започне разговорите за напускане във възможно най-подходящия момент.
„Фактът, че за момента избегнахме кризата, не означава нищо“, коментира Холгър Шмийдинг, икономист в Berenberg Bank. Вероятно страната все пак ще избегне техническа рецесия, смята още той. Проучвания сред бизнеса и данните за инфлацията сякаш потвърждават тази прогноза.
Икономистите обаче следят капиталовите пазари, за да преценят настроенията сред бизнеса. Инвеститорите чакаха глобален икономически шок след референдума, но стойността на един от водещите индекси на Лондонската фондова борса – FTSE 100, е с 8% по-висока спрямо края на юни. В състава на индекса са включени някои от големите чужди инвеститори и вероятно този ръст може да бъде обяснен от по-ниската стойност на паунда, която подкрепя инвестициите в страната. Слабата национална валута е в полза и на износителите.
Но и „домашно ориентирания“ FTSE 250, в който участват повече средни британски компании също расте – с 5%.
Големите компании съобщават за слаби сътресения след решението на британците. Те са категорични, че позицията им ще зависи от това как протичат преговорите за излизане от ЕС.
По статията работиха: Деляна Петкова, редактор Веселина Василева
investor.bg