Британската преса: Прогнозите за орди българи и румънци не се сбъднаха

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1489

Раздухваната истерия около наплива на имигранти е била политически мотивирана, коментира в. "Гардиън" Въпросът за очакваната масова

имиграция от Румъния и България във Великобритания след вдигането на ограниченията от 1 януари е една от главните теми за британския печат.

Акцентът е върху несбъдналите се прогнози, че Обединеното кралство ще бъде залято от румънци и българи, които ще натоварят британската система за социални помощи.

Полупразни самолети и влакове пристигаха вчера във Великобритания

и нямаше никаква инвазия от румънци, около която се вдигаше такъв шум, пише британският вестник „Мирър“, обобщавайки ситуацията на някои от големите летища и гари на Обединеното кралство на 1 януари.

Изглежда съвсем малко румънци и българи са решили да се възползват от възможността за неограничен достъп до британския трудов пазар в първия ден от новите европейски правила, пише изданието и добавя, че не са се оправдали предсказанията за огромна вълна от имигранти.

Очакваните „орди от румънци и българи“

не се появиха и консерваторите и Партията за независимост на Великобритания бяха остро разкритикувани за разпалваната досега „истерия“, пише вестник „Мирър“, позовавайки се на реакцията на проимигрантски настроени сдружения.

Британското издание цитира изявленията на няколко българи, пристигнали вчера във Великобритания, включително две студентки, които казват, че имат намерение да си потърсят работа на непълен работен ден.

„Гардиън“ отбелязва, че всички апокалиптични картини, описвани от някои десни политици, са останали само въображаеми.

Това е лесно обяснимо, продължава изданието, защото и румънците, и българите

отдавна, още от 2007 г., имат право да живеят и работят в ЕС,

и 150 хил. вече работят във Великобритания.

Изданието посочва, че раздухваната истерия около наплива на имигранти е била политически мотивирана, че консерваторите са използвали имигрантската карта, опасявайки се от засилващата се подкрепа за Партията за независимост на Великобритания.

Политиците „правят стойки“, защото не могат да контролират миграцията в ЕС, но имат нужда от изкупителна жертва за спадането на жизненото равнище, свиването на обществените услуги и недостига от общински жилища, пише коментаторът на „Гардиън“.

Ксенофобската и антиимигрантска реторика само ще укрепи позициите на националистите и ще влоши обществения живот и ще подкопае икономическото възстановяване, пише авторът.

Авторитетният „Файненшъл таймс“ насочва вниманието си към кампанията за изборите за Европейски парламент през май, в която въпросът за имиграцията от Румъния и България ще е доминиращ, тъй като се очаква, че на тези избори добре ще се представят националистическите партии, включително Партията за независимост на Великобритания.

Силното представяне на тази партия на изборите за Европейски парламент

ще разтревожи още повече Консервативната партия,

година преди парламентарните избори в Обединеното кралство, подчертава изданието.

Вестник „Индипендънт“ избира различен поглед към темата, като обръща внимание не на полетите от Източна Европа до Великобритания в първия ден от новата година и от отпадането на ограниченията за британския трудов пазар, а на един полет от лондонското летище „Хийтроу“ за Букурещ.

Вестникът пише за британци, работещи в Румъния, като 30-годишен преподавател по английски от Лондон, който казва, че в Румъния има голяма британска общност, че заплатите са високи спрямо цените и че затова там му е по-добре, отколкото във Великобритания.

Може би тогава по-скоро румънците трябва да се притесняват от наплив на британци, а не обратното, иронично пита „Индипендънт“.

Новите имигранти няма да източват британската социална система, а вероятно ще внасят в хазната, пише в един от блоговете си авторитетното британско списание „Икономист“.

От неотдавнашни доклади става ясно, че мигрантите плащат повече като данъци, отколкото получават като социални помощи, защото новите мигранти са предимно млади и искат да си намерят работа, се казва в публикацията.

Разказвайки за първия румънски имигрант, кацнал вчера във Великобритания, списанието отбелязва, че Виктор Спиресау работи в строителството и цитира уверенията му, че той не идва да „ограбва“ Великобритания, а да спечели достатъчно пари, с които да се върне в родината си.

Въпросът, който сега тревожи британците, е дали хора като Спиресау ще са определящи за политическите дискусии за имиграцията през 2014 г., или ще се окаже, че в крайна сметка новите имигранти от по-бедните страни на бившия източен блок ще източват социални помощи и обществени услуги, пише в блога на „Икономист“.

Според публикацията

Великобритания страда обаче от една „аномалия“ на социалната си система,

която е сравнително щедра към новопристигащите, защото е базирана на преценка дали доходите на искащия помощ са под определени равнища, а не толкова на принципа за приноса, разпространен в други европейски страни, които оценяват дали искащият помощи е работил преди и дали е допринасял за системата.

В края на публикацията се прави изводът, че британската система на социално подпомагане едва ли ще бъде много натоварена от евентуална нова вълна имигранти.

Буди обаче загриженост липсата на съответствие между начина, по който тя е изградена, и практиката в социалното подпомагане в други европейски страни, дори ако парите, които са заложени на карта, да не са много, пише „Икономист“.
vesti.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!