Радослав Славчев
Новата технология за увеличаване на валежите в сухите региони, където годишните валежи не надвишават 100 мм, теоретично трябва да увеличи валежите с 30 процента
Екип от британски учени от Университета в Рединг започна тестване на технология за увеличаване на валежите в района на Персийския залив с помощта на безпилотни летателни апарати, които предават електрически разряди в облаците. Договорът на стойност 1.4 милиона долара е платен от правителството на ОАЕ.
Новата технология за увеличаване на валежите в сухите региони, където годишните валежи не надвишават 100 мм, теоретично трябва да увеличи валежите с 30 процента. Преди това за тези цели се използваха самолети, които пръскаха химикали в атмосферата.
Увеличението на валежите е от голямо значение за ОАЕ, държава, която внася до 80% от храната си. През 2017 г. правителството на страната отпусна 15 милиона долара за девет пилотни проекта, насочени към увеличаване на запасите от прясна вода. Един от тези проекти на инженери от Университета в Рединг вече е на етап тестване.
Основната идея на британските учени ще бъде да увеличат електрическия потенциал на облаците, за да предизвикат кондензация на влага и да предизвикат дъжд. Получавайки допълнителен електрически разряд от безпилотни летателни апарати, малките капчици са по-склонни да се „комбинират“ в по-големи капчици под действието на електростатична сила и впоследствие да се превърнат в дъждовни капки.
Оборудвани с електрически излъчвател и адаптивни сензори, безпилотните самолети ще летят на ниска надморска височина и ще доставят електрически заряд на въздушните молекули, което трябва да допринесе за валежите. Първите тестовете се провеждат в полетния център в Дубай.
fakti.bg