Британските банки са одобрили най-много ипотечни кредити от 2007 г. насам

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
34

Бумът на покупките на жилища контрастира с по-мрачната картина в други части на икономиката

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Британските кредитори са одобрили над 100 хил. нови ипотечни кредита през ноември, най-много от началото на финансовата криза през 2007 г., въпреки очакванията за забавяне на бума на жилищния пазар, започнал след първата блокада заради COVID, предава Ройтерс.

След срива на покупките на къщи в началото на пандемията през април и май започна ръст на търсенето на нов дом, стимулиран отчасти от временната отмяна на данъците върху покупките на имоти, която ще изтече в края на март.

„Британският жилищен пазар се радва на най-натоварената си Коледа от над десет години насам“, коментира Дейвид Рос, управляващ директор на компанията за имотни данни Hometrack.

Бумът на покупките на жилища контрастира с по-мрачната картина в други части на икономиката, които не успяват да се възстановят, особено сега, когато Великобритания е връхлетяна от нов щам на COVID, установен миналия месец.

Данните от понеделник на Английската централна банка (АЦБ) показаха, че кредиторите са одобрили 104 969 ипотечни кредита през ноември, най-много от август 2007 г. насам и над всички прогнози в допитване на Ройтерс сред икономисти, които предвиждаха спад до 82 500.

Данни от миналата седмица на ипотечния кредитор Nationwide показаха, че цените на жилищата във Великобритания са нараснали по-бързо от очакванията през декември и са отбелязали най-голямото си годишно покачване от шест години насам със 7,3%.

Наред с данъчните стимули по-разпространената работа от вкъщи подкрепя търсенето на по-големи селски и крайградски домове в сравнение с жилищата в градския център, съобщават брокери на недвижими имоти.

За сметка на това несекюритизираните кредити за потребителите са намалели с рекорден годишен темп, тъй като много британци са ограничили разходите по време на новата блокада в по-голямата част от Великобритания през ноември, при която бяха затворени бизнеси от неосновна необходимост. Други се опасяват, че ще загубят работата си през 2021 г.
Нетното кредитиране на потребителите е намаляло с 1,539 млрд. паунда (2,10 млрд. долара) през ноември, което приблизително отговаря на очакванията и е с 6,7% под нивото от ноември 2019 г., най-големия спад от началото на воденето на месечна статистика през 1994 г.

Финансовият министър Риши Сунак се надява, че намаляването на кредитите и увеличаването на спестяванията на по-заможните домакинства ще позволи ръст на разходите за стимулиране на растеж след повторното отваряне на икономиката през 2021 г. Но някои икономисти смятат, че предпазливостта ще преобладава.

„Продължаваме да смятаме, че домакинствата ще похарчат само малка част от „принудителните си спестявания“, натрупани миналата година, а общите им разходи ще се възстановят до предходния си връх едва към средата на 2022 г.“, коментира Самюъл Томбс от компанията Pantheon Economics.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!