През изминалата година в британската
здравна система са били наети около 3000 лекари от други държави, съобщи британският вестник „Гардиън“. Назначенията целят да овладеят недостига на персонал, който според медиците е сериозен и става все по-голям.
Лекарите са от най-малко 27 държави, включително Индия, Полша, Австралия и Гърция, както и от Ирак, Сирия и Судан. Данните са от 32 болници от всички 160 болнични организации в Англия, които са отговорили на запитването на „Гардиън“.
Д-р Дейвид Росър, директор на университетските болници в Бирмингам, казва, че здравната система (National Health Service – NHS) няма необходимия брой лекари. „Недостигът е реален. Не обучаваме достатъчно лекари в тази страна, така че сме зависими от чуждестранните. Лекарите в различни специалности съобщават за недостиг на персонал, особено в спешните отделения, където работата е тежка“, допълва д-р Росър.
Проучването на „Гардиън“ показва, че през 2014 г. най-много чуждестранни лекари са били назначени в Саутхемптън – 114. Освен спешните отделения сериозен дефицит на медици има в радиологията, офталмологията и при общопрактикуващите лекари. В Бристол са назначени 23 чужденци, сред които шестима гърци, трима пакистанци, двама унгарци, двама румънци, двама души от Шри Ланка, както и един британец, роден в Судан.
Пет от 10-те регинални центъра за спешна помощ в Англия също търсят да назначат персонал от чужбина. 100 от всички 200 парамедици, които лондонската спешна помощ ще назначи до края на май, ще бъдат от Австралия или Нова Зеландия.
Болниците в Англия неотдавна са взели на работа на 1000 медицински сестри и подчертават, че има борба за чуждестранните медици.
Една болница е назначила 13 чуждестранни лекари от Пакистан, България, Судан, Гърция, Испания, Италия и Ирландия. Друга в Милтън Кийнс пък е наела на работа 21 медици, сред които от Ирак, Китай, Полша, Румъния, Нигерия и Индия.
dnevnik.bg