Британските супермаркети се изправят срещу германските дискаунтъри Aldi и Lidl

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
184

Дискаунтърите държат една трета от сектора в Германия, Полша, Дания и Норвегия, Островът вероятно ще е следващото голямо завоевание

Снимка: Bartek Sadowski/Bloomberg

Големите супермаркети във Великобритания твърдят, че никога не са били по-конкурентни от гледна точка на цени, но техните клиенти все още се стичат към германските дискаунтъри Aldi и Lidl, пише Ройтерс.

А влиянието на дискаунтърите вероятно ще се запази за дълго време, след като главният изпълнителен директор на Aldi Джил Хърли обеща най-ниските цени във Великобритания „независимо от всичко“.

Това принуждава големите играчи във Великобритания – пазарния лидер Tesco, Sainsbury, Asda и Morrisons, да намаляват още разходи, за да не се налага да повишават цените и да задържат купувачите, които понесоха удар от кризата с издръжката за живот.

„Само в периода около Коледа купувачите прехвърлиха покупки за 58 млн. паунда (70 млн. долара) към Lidl от Tesco и Sainsbury’s“, коментира главният изпълнителен директор на Lidl за Великобритания Райън МакДонъл.
„Това не се дължи само на клиенти, които посещават нови магазини“, допълва той.

Дискаунтърите са се оказали големите победители в празничния период, като са привлекли купувачи от всички традиционни групи. Приходите от продажби на Aldi и Lidl са нараснали през декември съответно с 26% и 25%.

Германското дуо вече има дял от над 16% от британския пазар, но анализатори и ръководители в търговията с хранителни стоки очакват той да се удвои за десет години, тъй като двете вериги инвестират стотици милиони паунди в разширяването си.
Магазин на Aldi в Лондон. Снимка: Hollie Adams/Bloomberg

Aldi си поставя за цел да има 1200 магазина във Великобритания до 2025 г. спрямо настоящите 990, а Lidl се стреми към 1100 спрямо над 950 в момента.

Британските вериги не успяват да се конкурират отчасти заради мащаба на двете германски компании, които са относително нови за британския пазар. Lidl и Aldi присъстват в над 30 страни, включително САЩ, където Aldi се представя особено добре.
Размерът на дискаунтърите гарантира по-добри условия при преговори с доставчици, а в същото време те имат и по-дългосрочна представа за печалбата си, защото са частна собственост и не трябва да се притесняват за възвръщаемостта за акционерите или цените на акциите.

Дискаунтърите държат над една трета от сектора на супермаркетите в страни като Германия, Полша, Дания и Норвегия, а британският пазар вероятно ще последва примера им.

Aldi Великобритания, собственост на Aldi Süd, сега е четвърта по големина верига магазини за хранителни стоки на Острова с дял от 9,2%, сочат данни на компанията за анализи Kantar, а Lidl, която е част от Schwarz Group, е шеста по големина с дял от 7,1%.
Ценови натиск

Tesco и Sainsbury’s вече реагираха, като освободиха служителите на гишетата за месо и риба и замениха много от служителите на касите с различни форми на автоматизация.

Това отразява научените уроци по време на финансовата криза през 2008 г., когато Aldi и Lidl си осигуриха присъствие във Великобритания, като се справиха много по-добре със задържането на цените в гамата си от 2000 предимно собствени марки продукти спрямо 30 хил. – 40 хил. в големите супермаркети.

В момент, когато Великобритания е на ръба на рецесия, а инфлацията при цените на храните надхвърля 15%, този път традиционните играчи се готвят за битка. Макар че разликата в цените с дискаунтърите остава значително – 14-18% за 45 продукта от потребителската кошница по данни на компанията Which?, пропастта все пак намалява през последните години.

Tesco и Sainsbury’s предлагат сходни цени като Aldi за стотици ключови продукти и използват програми за лоялни клиенти, като в същото време се отказаха от част от печалбата си, за да задържат цените на по-ниски нива.

„Намираме се на най-силната си позиция от гледна точка на цени от много, много години“, коментира главният изпълнителен директор на Tesco Кен Мърфи миналия месец, а ръководителят на Sainsbury’s Саймън Робъртс заяви, че веригата е увеличила цените с по-малко от всички ключови конкуренти.

Някои инвеститори казват, че най-лошото от кризата е отминало за традиционните играчи и че дивидентната доходност от близо 5% в Tesco и Sainsbury’s ги прави стабилни инвестиции.

Ръководители в сектора, пожелали да останат анонимни, казват, че Aldi и Lidl ще продължат да растат неумолимо.

„Единственият въпрос е кой ще отстъпи дял и на какъв етап това ще стане проблематично за един или няколко играчи“, отбелязва дългогодишен ръководител в сектора.

„В определен момент ще се наложи известна форма на ребазиране на индустрията или консолидация, защото наличните площи ще се окажат повече от ръста на търсенето“, допълва  той. Обект на Aldi в Шефилд, Великобритания. Снимка: Dominic Lipinski/Bloomberg Обект на Aldi в Шефилд, Великобритания. Снимка: Dominic Lipinski/Bloomberg

Собственикът на Costcutter Bestway има дял от 4,5% в Sainsbury’s, но казва, че не планира придобиване. Катарският държавен фонд е собственик на 14,3% от веригата.

Макар че през 2019 г. британските власти, отговарящи за защитата на конкуренцията, блокираха предложеното придобиване на Asda от Sainsbury’s, сега пейзажът е различен, като Aldi е преди Morrisons по данни на Kantar.

„Никой няма да извади Tesco от играта, но на определен етап някой може да извади от играта Sainsbury’s”, смята ветеранът в индустрията.

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!