Британският бизнес не подкрепя нов референдум за Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
190

За компаниите това е по-лошият вариант заради липсата на яснота
Снимка: Архив Ройтерс
Плановете за обръщане хода на Brexit губят ключов фактор в своя подкрепа – британския бизнес.
Компаниите бяха сред едни от най-отявлените критици на раздялата с Европейския съюз (ЕС) и много от тях имат какво да изгубят от нея. Но докато група британски законодатели се опитват да инициират нов референдум за членство в общността, бизнес лидерите се отдръпват, тъй като по-лошият вариант от Brexit е удължаването на несигурността.
„Бизнесът харесва сигурността и не виждам как дискусиите за втори референдум ще помогнат за създаването на тази сигурност, когато преговорите дори още не са приключили“, заяви главният изпълнителен директор на финансовата компания TheCityUK Майлс Селик в интервю за Bloomberg.
Кампанията за ново допитване върху окончателното споразумение, което премиерът Тереза Мей ще сключи с Брюксел по-късно тази година, набира инерция. Две актуални проучвания на общественото мнение сигнализираха, че подобен вот може и да получи подкрепата на избирателите. Към момента обаче все още не е ясно дали парламентът ще събере необходимото мнозинство, за да се инициира подобно допитване, нито дали резултатите ще бъдат коренно по-различни от последните.
„Призивите за втори референдум и повторно разискваният дебат, които имахме преди гласуването за Brexit – преди вече почти две години, няма да постигнат много, за да ни придвижи напред“, посочва Али Ренисън, ръководителка на отдела за европейска търговска политика на бизнес организацията Institute of Directors. „Нашият фокус трябва да е върху създаването на глобална Великобритания“, допълва тя.
Бизнесът беше обнадежден от постигнатото миналия месец споразумение за 21-месечен преходен период, влизащ в сила след официалното излизане на Великобритания от ЕС през март 2019 г., което ще даде на компаниите повече време за подготовка. Според проучване на Deloitte сред изпълнителни директори корпоративната несигурност е достигнала до най-ниските си стойности от две години насам, като притесненията за ефектите върху набирането на персонал и разходите от напускането на ЕС са намалели.
„Бизнесът не се интересува от политика. Той иска търговска предвидимост“, посочва Пол Харди от адвокатската фирма DLA Piper.
Британският парламент се очаква да се произнесе върху бъдещото споразумение за напускането на ЕС в края на тази година или най-късно в началото на следващата. Според парламента това е вот само с две възможности – или то да бъде подкрепено, или не, което ще доведе до хаос. Но от неправителствената организация Institute for Government смятат, че законодателите по всяка вероятност ще успеят да принудят правителството да смени посоката си на този етап.
Ново допитване до гражданите обаче ще отнеме време. Според лидера на кампанията за нов референдум – депутата от Лейбъристката партия Чука Умуна, ЕС ще предостави на Лондон удължаване на времето за преговори. В същото време от Брюксел вече дадоха индикация, че биха се зарадвали, ако страната промени мнението си и остане в общността. Всичко това обаче ще удължи несигурността за компаниите, които се опитват да си създадат план за действие.
По статията работиха: Елена Илиева, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!