Британският експеримент – стадният имунитет срещу Covid се оказва непостижим

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
601

Заразените с коронавирус и смъртните случаи на Острова се увеличават, но правителството обяви, че няма да налага отново ограничения

Великобритания избра да не въвежда отново задължително носене на маски за лице в обществения транспорт, като мрежата на лондонското метро. Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

В последните месеци светът следи един експеримент – през лятото Великобритания премахна повечето ограничения заради Covid-19, залагайки, че имунитетът от ваксинациите и преболедуването ще задържи вируса под контрол.

Три месеца по-късно британският опит показва, че заради силно заразния делта вариант на коронавируса стадният имунитет е непостижим. Заразените и смъртните случаи от Covid-19 нараснаха през последните седмици с приближаването на зимата.

Изводът: Да се разчита на имунитет, който е несъвършен и намалява с времето, не гарантира бърза победа над делта варианта, пише The Wall Street Journal.

Премахването на ограниченията „бе направено с надеждата, че ваксинациите и естественият имунитет ще спечелят доста бързо“, коментира Тим Спектор, професор по генетична епидемиология в King’s College London. „Стана ясно обаче, че само това не е достатъчно.“

В сряда правителството отново заложи на стратегията си с ваксините като своя основна защита, като заяви, че не вижда необходимост засега да въвежда други мерки като задължително носене на маски за лице и представяне на документи за доказателство за ваксинация, каквито според някои лекари и учени са необходими.

Когато правителството сложи край на задължителното носене на маски и социалното дистанциране в Англия на 19 юли, ранното пускане на ваксина, съчетано с високите нива на разпространяване на коронавируса по-рано по време на пандемията, означаваше, че Великобритания има привидно високо ниво на имунитет.

По това време повече от половината население беше напълно ваксинирано, а впоследствие този дял нарасна до около 67% днес. Друга част от населението има някаква форма на имунитет от предишна инфекция: проучване по това време изчисли, че около 90% от хората на 16 и повече години имат антитела срещу вируса – или от ваксинация, или от преболедуване, в по-голямата част от Обединеното кралство.

Борис Джонсън. Снимка: Andy Rain/EPA/Bloomberg

Премиерът Борис Джонсън заложи, че британската „стена от имунитет“ ще държи вируса под контрол. До известна степен е така. През лятото страната не претърпя големи скокове в разпространението на коронавируса. Но нивата на заразени също не спаднаха значително, като варираха между 25 хил. и 40 хил. случая на ден през август и септември. Сега те се приближават до 50 хил.

Среднодневната стойност е достигнала около 667 на милион, показват данни на Our World in Data на Оксфордския университет. Това се сравнява с 80 на милион във Франция и 147 на милион в Германия, като и двете страни разчитат на документи за ваксинация и други мерки (За сравнение, в България тази стойност е 496 на милион – бел. ред.).

В опит да подкрепи имунитета Великобритания започна да предлага бустерни дози на хората над 50 години и на тези с определени здравословни проблеми от миналия месец.

Хоспитализациите са се увеличили с 10% през последната седмица. Ваксинацията значително намалява риска от смърт. Ежедневните смъртни случаи от Covid-19 са средно около 2 на милион, според Our World in Data, далеч по-ниски от 8-те на милион, когато нивата на заразени хора бяха около същото ниво в началото на януари. Въпреки това броят на смъртните случаи в Обединеното кралство е около четири пъти по-висок от този във Франция, където смъртните случаи са средно 0,47 на милион и повече от два пъти от този в Германия (0,82 на милион). (В България ежедневните смъртни случаи са 15,5 на милион – бел. ред.)

Снимка: Hollie Adams/Bloomberg

Малкото ограничения, отслабването на имунитета от ваксинацията, забавянето на кампанията за ваксиниране, големият брой неваксинирани деца и смесването на хората на закрито вероятно допринасят за упорито високия и нарастващ процент на случаите на заразени във Великобритания, казват епидемиолози.

Въпреки силното начало ваксинационната кампания в Обединеното кралство изостана от тези на европейските съседи на фона на по-ниското търсене от по-младите хора. Докато повече от 90% от хората над 60 години са ваксинирани, този дял спада до под 70% сред хората под 35 години. Освен това младите хора са най-склонни да ходят на претъпкани места, което означава, че най-малко ваксинираните хора вероятно имат огромен принос за разпространението на вируса, казва Бил Ханадж, доцент по епидемиология в Харвардския университет.

Този процент ще нарасне, когато по-младите тийнейджъри започнат да се ваксинират, но напредъкът е бавен: по-малко от 15% от лицата под 16 години са ваксинирани от началото на кампанията преди месец. Много неваксинирани възрастни в Обединеното кралство имат някаква форма на естествен имунитет след преболедуване, но не е ясно дали това предлага същото ниво на защита или продължава толкова дълго, колкото имунитетът след ваксинация. А сред ваксинираните имунитетът отслабва, което води до повече случаи на т. нар. „ваксинален пробив“.

Скорошно проучване на Агенцията за здравна осигуреност на Обединеното кралство, по-рано известна като Public Health England, установи, че за ваксините на Pfizer/BioNTech и AstraZeneca – двете най-използвани ваксини във Великобритания, защитата срещу симптоматично заболяване достига своя връх в първите седмици след втората доза и след това избледнява за период от пет месеца, съответно до 69,7% и 47,3%. Документът не е рецензиран.

Защитата срещу хоспитализация също отслабва, макар и не толкова рязко. За ваксината на Pfizer защитата срещу тежко заболяване е спаднала от пиковите 99,7% на 92,7% след пет месеца. За AstraZeneca тази защита се е понижила от 95,2% при пик до 77% след пет месеца.

„Разглеждаме Обединеното кралство и си казваме: Ако постигнем тези нива [на ваксинация], наистина ли предлагат тази защита, за която се надяваме?“, пита Лорън Ансел Майерс, директор на консорциума за моделиране на Covid-19 на Тексаския университет. Около 57% от населението на САЩ е напълно ваксинирано.

Тя и други експерти казват, че въпреки че ваксинацията значително намалява тежестта на Covid-19, по-ниската защита от инфекция означава, че вероятно ще са необходими и други мерки, като носене на маска и социално дистанциране, за кратки периоди, за да се държи вируса под контрол.

Въпреки че смъртните случаи в Обединеното кралство са много по-малко, отколкото в по-ранните етапи на пандемията, те все още са около три пъти по-високи от средните годишни смъртни случаи от грип. Средният грипен сезон в Обединеното кралство отнема 15 хил. живота, или около 40 на ден, ако са разпределени през годината, въпреки че тези смъртни случаи са концентрирани през зимните месеци.

„Тези, които казват, че можем да живеем с вируса, трябва да обяснят: какво всъщност означава това?“, казва Мартин МакКий, професор по европейско обществено здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. „Колко смъртни случая ще приемете?“

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Епидемиолозите казват, че перспективата за достигане на стадния имунитет – праг, след който вирусът изчезва сам – е далечна при толкова заразен вирус. Стадният имунитет не е фиксирана цел, защото зависи от три движещи се части: скоростта на предаване на вируса, нивото на имунитет в популацията и степента, в която хората се смесват. Ако имунитетът се повиши чрез ваксинация, това може да е достатъчно, за да намали степента на заразяване. Но ако хората започнат да се смесват повече, това може да наклони везните в друга посока.

Епидемиолозите обаче се надяват, че нещо близко до стадния имунитет може да бъде постигнато, поне на някои места, за кратки периоди, с достатъчно високи нива на ваксинация. И когато балансът се промени, могат да се използват допълнителни мерки, като носене на маска, за да се върне заразата под контрол.

„Няма да стигнем до нула Covid. Или дори нулева смъртност от Covid“, казва проф. Ханадж от Харвард. „Но можем да стигнем до степен на тежест от Covid, която някои ще сметнат за приемлива“.

По статията работиха: Десислава Попова, редактор Бойчо Попов

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!