Висш служител по сигурността във
Великобритания разкри подробности как търсения в Google, съобщения във Facebook, Twitter и Youtube, както и част от имейлите са достъпни за полицията и съда, понеже се считат за „външна комуникация“, съобщи британското издание „Гардиън“. За пръв път представители на управлението признават, че следят личната комуникация на гражданите, без да се нуждаят от съдебна заповед.
Новата информация идва като част от доклад на директора на Службата за сигурност и контратероризъм, в който според мнозина са описани практики, които надхвърлят правомощията на правоохранителните органи.
Според доклада правителството ползва вратички в закона, за да заобикаля неприкосновеността на личната комуникация. Документът е публикуван в отговор на дело, внесено от граждански организации срещу разузнавателните служби, което ще бъде гледано другия месец.
Преди година Едуард Сноудън разкри програмата за подслушване „Темпора“, разработвана от разузнаванията на САЩ и Великобритания, която позволява да бъдат следени интернет трафик и телефонни разговори. „Темпора“ позволява да се обработват огромни масиви информация – до 600 милиона телефонни разговора на ден.
Според настоящото законодателство следенето на „вътрешна“ комуникация във Великобритания изисква съдебна заповед. Според доклада обаче в съвременния високотехнологичен свят дефинирането на чисто „вътрешна“ информация е трудно, което позволява онлайн комуникацията да бъде отнасяна към „външната“, за наблюдението на която не е необходима заповед.
Тъй като търсенето и изпращането на съобщения в популярните търсачки и социални мрежи изисква „общуване с онлайн платформа“, то те се смятат за „външна комуникация“. Същото важи и за имейли, изпращани от и към чужбина.
В доклада „нито се отрича, нито се потвърждава“ съществуването на „Темпора“. Говори се обаче за друга система за следене, известна като „Призма“, извършена с участието на „изпълнителната власт на САЩ“.
Представители на британския парламент коментират, че законодателството по отношение на следенето на комуникацията на британски граждани поначало е било много объркано, но въпреки това е било одобрено, а и по времето на приемането му социалните мрежи не са съществували. Представители на Камарата на лордовете призоваха да се изработи ново законодателство, което да отговаря на съвременните условия.
Граждански организации заявяват, че различията между „вътрешна“ и „външна“ комуникация вече са безсмислени, а поведението на правоохранителните органи представлява нарушение на основни права на човека. И те от своя страна призоваха към изменения в законодателството, които да не позволяват на органите на реда и разузнаването да четат лична комуникация, без за това да има основателна причина.