Британците натискат наесен бутона “Изход”, какво точно ще стане

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1515

Чл. 50 ще задейства 2-годишна процедура в ЕС

На 28 и 29 юни в Брюксел ще се състои среща на върха на ЕС, която бе насрочена още преди да са ясни резултатите от референдума във Великобритания. Със сигурност една от основните теми там ще е решението на жителите на Острова за излизане от ЕС.

За да започне официалният процес на отделяне обаче, британският премиер трябва да задейства чл. 50 от Лисабонския договор. От изявлението на премиера Дейвид Камерън след вота обаче стана ясно, че няма да има официално искане за това от страна на Лондон на срещата на върха другата седмица. Той обясни, че ще присъства на срещата на ЕС и ще обясни какво решение са взели британските граждани. Следващият премиер обаче ще трябва да реши кога да задейства чл. 50 и преговорите с ЕС за отделяне ще се водят в неговия мандат, обясни Камерън.

Освен срещата на върха на евролидерите другата седмица, на извънредно заседание на 28 юни заради изхода от референдума се събира и Европарламентът, обяви председателят му Мартин Шулц.

Веднъж след като чл. 50 бъде активиран, процесът не може да бъде върнат назад, предупреждават юристи. Очаква се преговорите да бъдат приключени за около 2 години. Той ще трябвада бъде ратифициран от страните членки, като Европейският парламент ще има правото на вето по договорките, постигнати между Лондон и страните членки. Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер вече предупреди, че ЕС няма да се отнася благосклонно с “дезертьорите”. Евентуално излизане на Лондон от ЕС може да се очаква през лятото на 2018 година.

Възможно е новият британски премиер да задейства чл. 50 в края на лятото или ранната есен на 2016 г., прогнозира Би Би Си. В преговорите ще се уточни какви точно ще бъдат бъдещите взаимоотношения между Лондон и ЕС. Те ще включат на първо място анулиране на Акта на европейските общности, който дава първенство на европейския закон над националните закони. Преговарящият екип ще трябва да мине през 80 000 страници с европейски споразумения, подписани през последните 50 г., за да се реши кои да бъдат отменени, поправени или запазени.

На 21 юли британският парламент трябваше да излезе в лятна ваканция. Това обаче вече едва ли ще е възможно за депутатите, които настояват да имат думата при процеса на преговорите с ЕС. От лагера за излизане от ЕС настояват правителството да покани видни фигури от другите политически партии, бизнеса, юристи и представители на гражданското общество, които да се присъединят към преговарящия екип с ЕС.

Очаква се около 450-те британски депутати отразлични партии, които бяха за оставане на страната в ЕС, сега да настояват Островът да остане във вътрешния пазар при преговорите. Те смятат, че имат право на това, тъй като кампанията “Навън” отказа да дефинира какво търговско партньоство с ЕС иска в бъдеще. Това обаче ще означава, че Лондон ще трябва да остави отворени границите си за работници от ЕС и да продължи да плаща такси в европейската хазна, предупреждава Би Би Си.

Поддръжниците на каузата “Вън от ЕС” агитират, че засега не е необходимо британският премиер да бърза и да активира чл. 50 от Лисабонския договор. Един от водачите в лагера – Борис Джонсън, похвали намерението на премиера Камерън да не бърза с такава стъпка. Идеята на привържениците на отцепването е, че е необходимо да се даде време на другите лидери от ЕС да осъзнаят, че се нуждаят от “приятелско” търговско споразумение с Острова, за да продължат да изнасят там стоките си без тарифи. Има предложения също така чл. 50 да не бъде активиран, докато не минат президентските избори във Франция през 2017 г. и германските парламентарни избори догодина, за да се избегне Брекзит да стане основна тема в кампаниите им.

24chasa.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!