Брюксел публикува договора с „Астра Зенека“ – той обхваща и заводите във Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
164

Еврокомисията публикува днес договора с британско-шведската фармацевтична компания „Астра Зенека“ в разгара на спора заради резкия спад в очакваните дози от ваксината за коронавирус, които ще бъдат доставени.

 

„Астра Зенека“ обяви, че ще намали дозите, които първоначално ще достави, с 60%, заради предполагаеми проблеми с централите си.

От съобщението на комисията се разбира, че редактираната информация – липсват числа и срокове за доставка – е резултат от съгласуване с производителя.

В текста, публикуван от комисията, изрично се посочва, че компанията „ще положи възможно най-голямото разумно усилие“ да „изгради капацитет“ да произведе ваксината и да предостави 300 млн. дози (с опция за още 100 млн.) „в производствените заводи, разположени на територията на ЕС“.

Това обхваща към момента на сключване на договора и заводите във Великобритания според позицията на Брюксел и оттам идват призиви част от количествата в британските заводи да бъдат отклонени към континента. Компанията отказва с мотива, че договорът с Великобритания е сключен два месеца по-рано.

Производствените мощности обаче действително включват Великобритания според договора и това е записано в неговото Приложение А (39 стр. и на горния скрийншот).

Единствената информация, която се очакваше да е достъпна, а не е, е графикът за доставяне на дози за всеки месец или поне за всяко тримесечие, както съобщи радио „Дойчландфунк“ след интервю с председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.

„Най-голямо разумно усилие“

Точният срок на доставки – месец по месец – е скрит в публикувания от Еврокомисията документ. Липсва и цената за една доза.
Има обаче обяснение какво точно се разбира под „най-голямо разумно усилие“ – термин, за който двете страни също започнаха спор. Става въпрос за способността на компания с мащабите на „Астра Зенека“ да изгради нужния капацитет и да произведе ваксината, а от страна на ЕС се очаква подкрепа в хода на процеса (Брюксел повтаря, че са инвестирани сериозни суми).

Комисията уточнява, че се надява да бъдат публикувани всички договори за тези ваксини с фармацевтичните компании (този с „Астра Зенека“ е вторият след „Кюрвак“).

Очаква се Европейската агенция по лекарствата да одобри договора по-късно днес.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!