Четири парламентарни комисии ще заседават съвместно по Бюждет 2011 г. По традиция двете водещи комисии - бюджетна и икономическа - заседават заедно при първото четене на законопроекта всяка година.
Този път по изключение в заседанието ще участват социалната и здравната комисии в парламента, а законопроектът ще бъде разгледан заедно с още два – за държавното обществено осигуряване и за бюджета на Националната здравно-осигурителна каса.
Дефицит от 2,5% и брутен вътрешен продукт от 77 млрд. лева или с 3,6% повече от този през 2010 г. Това е записано в проектобюджета за следващата година. Той беше внесен в парламента на 1 октомври. Тогава финансовият министър Симеон Дянков отговори на въпрос на Дарик дали е сигурен, че няма да има актуализация на бюджета догодина така: „Бюджетът е такъв, какъвто е. Следваме правилната политика. Съвсем малко страни в Европа – две, освен България, успяха и за 2010, и проектобюджетът за 2011 г., да не увеличават данъци и да не намаляват заплати и пенсии“.
Няколко дни по-рано след заседание на кабинета Дянков обяви, че дефицитът ще остане под 3% дори и при нулев растеж. Финансовият министър посочи поне две причини, заради които България ще може да постигне прогнозирания ръст от 3,6 на сто: „Нормално е като тръгне икономиката, понеже има по-ниска база за сравнение за 2009 и за 2010 г., растежът следващата година да е по-висок отколкото неикономисти биха предполагали. Втората причина е все по-ускоряващият се темп на развитие на нашия износ“.
При внасянето на Бюджет 2011 обаче все още не бе прието решението осигурителните вноски да скочат с 1,8% от догодина, което трябва да залегне в бюджета на Държавното обществено осигуряване. Скокът е от 16% на 17,8%. В законопроекта се предвижда още минималното дневно обезщетение за безработица се вдигне с 1,20 лв. Запазва се приетото през тази година изчисляване на обезщетението за безработица като 60 процента от осигурителния доход, но периодът за изчисление се увеличава от 9 на 18 месеца, а за майчинството се вдига от 12 на 18 месеца. Болничните ще се изчисляват на база последните 12 месеца.
Въвеждат се четири минимални месечни размера на осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, като най-ниската стойност ще бъде 420 лв. за тези с годишен доход до 5400 лв., а за тези с над 7500 лв. прагът ще бъде 550 лв.
В последния законопроект за Здравната каса е заложено балансирано салдо. Въпреки това в мотивите на документа е посочен рискът от неизпълнение на приходите, което означава евентуален дефицит.