Чужденци ще може да придобиват българско гражданство, ако инвестират поне 2 млн. лв. на фондовата борса. Това предвиждат нови промени в Закона за българското гражданство, внесени между първо и второ четене от депутата от ГЕРБ Маноил Манев и група народни представители.
Взимането на български паспорт, както и досега, ще преминава на два етапа. Първо чужденецът трябва да получи разрешение за постоянно пребиваване, а след това може да кандидатства и за гражданство. Но с предложените тестове се завишават изискванията към чужденците, които искат български паспорт срещу инвестиции.
Разрешение за постоянно пребиваване може да получат чужденци, които инвестират в акции или облигации на български дружества, търгувани на фондовата борса, поне 2 млн. лв., гласят предложените от Манев текстове. Но ако чужденецът инвестира в борсово търгувани фондове, ще трябва да вложи само 1 млн. лв., за да кандидатства за разрешение за постоянно пребиваване.
Разрешение за пребиваване ще дават и на чужденци, които вложат поне 2 млн. лв. в капитала на българска фирма за осъществяване на приоритетен инвестиционен проект, получил сертификат по Закона за насърчаване на инвестициите. Ще отпадне възможността за получаване на разрешение за постоянно пребиваване при инвестиране в държавни ценни книжа.
Промяната се прави след критики от Европейската комисия, че схемата се използва за получаване на паспорт от страна от ЕС от хора, които реално не развиват бизнес у нас. Разрешение за пребиваване няма да се дава и при предоставяне на суми над 1 млн. лв. за доверително управление в банка, каквато възможност имаше досега. Така се прекратяват възможностите за злоупотреби, гласят мотивите към предложените промени.
След като има разрешение за пребиваване в страната, чужденецът ще може да кандидатства за български паспорт, ако поне след една година удвои първоначалната си инвестиция – т. е. вложи още 1 млн. лв. в борсово търгуван фонд, или още 2 млн. лв. в акции и облигации от търгувано на борсата дружество. Друг вариант за български паспорт е първоначално чужденецът да е вложил над 500 000 лв. в дружество, което е разкрило поне 10 работни места, а една година след това увеличи инвестицията си поне до 1 млн. лв. и дружеството разкрие над 20 работни места. Повече от 71 000 македонци са получили българско гражданство
Документи, които показват ясен произход на средствата за инвестиция, ще бъдат изисквани от чужденците, които искат разрешение за постоянно пребиваване в България срещу инвестиции. Освен това чужденците ще трябва да представят документ за съдимост, както и информация за трудова, професионална и инвестиционна дейност.
Така Българската агенция за инвестиции ще прави предварителен контрол на хората, които искат гражданство срещу инвестиции. Въвежда се и изискване инвестицията да бъде поддържана поне 5 години след получаване на правото за постоянно пребиваване – т. е. активите да не бъдат продавани, а работните места да не бъдат закривани.
expert.bg