Активистка, имитираща бившата първа дама на Аржентина Евита Перон, призовава във връзка с конференцията COP26: “Не хранете алчността, Кристалина”, Глазгоу, Великобритания, 11 ноември 2021 г.Снимка: ЕПА/БГНЕС
Конференцията на ООН за климатичните промени в Глазгоу е към своя край. Церемонията по закриването ще се състои тази вечер, но работата ще продължи и утре с одобряването на заключителната декларация.
Председателстващият срещата Алок Шарма заяви днес, че светът гледа към Глазгоу с надежда всички да работят заедно и да постигнат консенсус и че световните лидери не могат да си позволят провал.
На базата на постигнатите споразумения за спасяване на горите, за намаляване на емисиите на метан и прекратяване на използването на въглища, подплатени финансово, специалният американски пратеник за климата Джон Кери отново подчерта, че основната амбициозна задача си остава обуздаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса.
По повод на изненадващата съвместна декларация на Китай и Съединените щати с обещания за сътрудничество и действия в борбата с климатичните промени, Кери заяви:
„На Съединените щати и Китай не им липсват различия, но по отношение на климата сътрудничеството е единственият път към успеха. Честно казано, няма какво да обсъждаме – говорим за наука. Математиката и физиката диктуват пътя, който трябва да извървим“.
Политици и природозащитници на Острова коментираха, че китайско-американската декларация несъмнено е много окуражаваща за един бъдещ единен фронт в борбата с климатичните промени.
Последната съществена новина от деня е учредяването на така наречения „Алианс без нефт и газ“, чиито инициатори са Дания и Коста Рика.
Интересно е, че в него няма да влязат като цяло Великобритания, Съединените щати или Канада, но ще членуват части от тях – Уелс, Калифорния и Квебек.
Страните-членки на Алианса ще определят дата на спиране на производството на тези горива и ще спрат да издават разрешителни за добив или проучване на нови нефтени и газови находища.
bnr.bg