Снапредването на ваксинирането, макар и с нищожни темпове в България, все повече хора кроят планове за пътешествия, поне през лятото. В условията на продължаваща пандемия обаче и доколкото имунизацията не гарантира пълна безопасност, подобно намерение поставя на дневен ред покриването на рискове от заразяване по време на пътуване и разходите за това. Настрана остават изискванията на приемащата страна и условията, при които човек може да влезе отново в България.
Още от миналата година няколко застрахователи и в България покриват, макар и с много условности, риска от заболяване от коронавирус в чужбина. Към днешна дата броят не се е увеличил значително. Причината за това от Българската асоциация на застрахователите обясняват с очевидното – този риск е като да застраховаш срещу природни катаклизми, война или нещо подобно. Практически това означава, че по принцип епидемията не е покрит риск, а в частност – някои разходи се поемат.
Какво се предлага
Малкото компании, които предлагат покритие при COVID-19 в чужбина, са го включили към някой от пакетите си – “Помощ при пътуване” или “Отмяна на пътуване”. При първия вид застраховка се покриват медицинските разходи, свързани с диагностицирането и лечението в чужбина. По втората се изплаща обезщетение според условията по полицата, например при отмяна на пътуването поради карантина, домашно лечение или хоспитализация в резултат на заболяване от коронавирус и други. Тук може застраховката да покрива и ситуация, при която превозвач отказва да качи на борда си човек, за когото се съмнява, че е заразен.
Важно е да се знае, че продуктите не са стандартизирани като “Гражданската отговорност”, например, и сключващите ги трябва внимателно да четат под какво се подписват. Застрахователите съветват и да се преценят правилно застрахователните покрития, защото ако се наложи лечение и то струва например 5 хил. евро, а застраховката е за 2 хил. евро, разликата е за сметка на застрахования.
Разходите за закъсняло пристигане до мястото за почивка или отделно връщане до родината могат да бъдат покрити според вида и качеството на резервираното и застраховано пътуване. Такъв е случаят, ако се пристига по-късно на мястото на ваканцията или пък прибирането се забави в случаите, когато на пътуващия е отказано качване на борда поради съмнение за COVID-19.
Обичайно застрахователите не покриват цената на тест, който е нужен за започване, продължаване и завръщане от пътуване. Разходите за изследването обаче може да бъдат покрити, ако то се налага поради съмнения за поява на заболяването по време на пътуването и е назначено от лекар.
Какво не се покрива
Застраховките не включват в застраховките държави, за които Министерството на външните работи е издало предупреждение за пътуване 5 или 6 степен (актуалната информация за предупрежденията може да се намери тук). Ако по време на ваканцията рискът на място бъде увеличен до такива степени, обичайно застраховката изисква застрахованият “незабавно” да се върне в страната.
Ако някой бъде поставен под карантина, защото хотелът, в който е отседнал изисква това, застраховката не покрива разходите, произтичащи от това. Но е възможно да покрива похарчените пари, ако застрахованият бъде персонално поставен под карантина.
Хора, които са загубили работата си или са им намалени заплатите заради епидемията, не могат да се откажат от пътуването и да получат парите си от застрахователя. Мотивът тук е, че епидемиите не са покрити рискове. Не може да се отмени пътуване и с мотива, че работодателят налага 14-дневна карантина на служител, пътувал до определена дестинация.
dnevnik.bg