Даниел Митов: Правото на свободно движение е едно от най-важните индивидуални права на гражданите на ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
720

София. Българският министър на външните

работи Даниел Митов проведе разговор с британския министър по европейските въпроси Дейвид Лидингтън по повод представените идеи на правителството на Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия за законодателни промени и административни мерки, отнасящи се до различни права на граждани на ЕС, съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи.
Проявявайки разбиране към вътрешно-политическата ситуация във Великобритания, българската страна поддържа позицията, изразена и от ЕК, че правото на свободно движение е едно от най-важните индивидуални права на гражданите на ЕС и един от основните принципи, на които се основава Съюзът. Съществуващото европейско законодателство предоставя достатъчно механизми за ограничаване на случаите на злоупотреби и измами с правото на свободно движение.
България нееднократно е заявявала готовност за по-активен обмен и сътрудничество с Великобритания за възпрепятстване на опити за злоупотреби със социални помощи, които накърняват правото на свободно движение. Подписано е Писмо за намерение между Министерството на труда и социалната политика и министерството на финансите на Република България и Департамента по заетостта и пенсиите на Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия за сътрудничество в случаите на трансгранична заетост и предоставяне на услуги и прилагане на регламентите за социална сигурност.
Част от представените днес предложения за изменения в областта на свободното движение на работна сила пораждат известни съмнения по отношение на тяхната съвместимост с принципа на недискриминация между гражданите на ЕС. В същото време разбираме, че предстои те да бъдат превърнати в конкретни законодателни и административни мерки и по-точна оценка за тяхната съвместимост с правото на ЕС, ще бъде възможна едва на този етап.
Безспорен е фактът, че мобилността на работна ръка има съществен положителен принос за икономическото развитие в ЕС. Данните за гражданите на България и Румъния, пребиваващи във Великобритания, доказани от различни изследвания, включително британски, недвусмислено сочат, че тяхната цел не е ползване на социалната система на страната. Равнището на заетост при тях е почти 80%, при средно за страната 73%. Икономически изследвания във Великобритания показват, че имигрантите от страни-членки на ЕС създават повече приходи в британската икономика отколкото са разходите, които социалната система на страната прави за тях.
България е уверена, че сътрудничеството между двете страни, включително в контекста на ЕС, във всички негови измерения, е от взаимен интерес и ще продължи в различни двустранни и многостранни формати.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!