Министерството на земеделието е получило съгласие от големите търговски вериги
да зареждат целогодишно плодове и зеленчуци местно производство. Осъществяването на идеята засега се препъва в производителите, които нямат готовност да се обединяват и да определят кой ще преговаря от тяхно име по конкретните условия за доставката. Това съобщи в интервю за БНТ земеделският министър Димитър Греков.
Изискването на търговците е доставчиците им да имат финансови документи, сертификати за качество, опаковки. Договорено е част от тази продукция да се изнася и за други държави от ЕС, каза министърът.
Прекупвачите са основната пречка за развитието на нашето селско стопанство, обобщи земеделският министър. Затова според него фермерите трябва да намерят сили, да започнат да се обединяват и сами да си организират изкупуването.
С актуализацията на бюджета, която президентът Росен Плевнелиев върна за ново разглеждане в парламента, в земеделието ще влязат 15 млн. лв. За тютюнопроизводителите са предвидени 11.5 млн. лв., а за зеленчукопроизводителите – 3.5 млн. лв., съобщи министърът.
Министърът не се ангажира с прогноза дали цената на хляба ще падне след като реколтата е много добра, а токът поевтиня. По думите му и сега в България хлябът е най-евтиният в ЕС. Греков каза че подкрепя идеята на зърнопроизводителите ДДС за житото да падне на 10%. Това според нещо ще намали и корупционните практики и злоупотребите с ДДС, които прилагат търговците.
Той повтори, че в бюджета за догодина ще бъдат предвидени 70 млн. лв. за отстъпка в акциза за горивата на земеделските производители. Държавата ше иска разрешение от Брюксел, за да прилага тази схема през 2014 г. Европейската комисия беше разрешила намален акциз за сектора за тази година, но това така и не беше приложено.
dnevnik.bg