Държавата започна проверка в Светия синод

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
654

Данъчните служби и инспекцията по труда проверяват Светия синод за похарчените държавни пари и плащаните осигуровки. Комисията по досиетата заплаши висшия клир с глоба, ако представителите му не изпълнят закона за агентурното минало.

Министърът на финансите Симеон Дянков съобщи вчера, че е разпоредил данъчна проверка в Българската православна църква за това как са изразходвани субсидиите през последните 10 години. Сигнал към министъра подаде КТ “Подкрепа” за това как са харчени парите, които държавата и общините са дали на вероизповеданията през последните години.

От “Подкрепа” обясниха, че става дума за нарушения при заменки на църковни имоти, ремонт на сградата на Богословския факултет и масовото неплащане на осигуровки на свещеници. “Няма нищо скрито, което да не стане явно”, заяви лидерът на синдиката Константин Тренчев. Той припомни, че от три години Светият синод няма главен счетоводител.

БПЦ е заплашена с глоба от 15 000 до 30 000 лева, ако не изпълни закона и не предостави личните данни на висшия клир, за да бъде проверен за агентурно минало, каза преди дни председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов.

Миналата седмица Светият синод в рамките на един ден промени на два пъти позицията си по въпроса. Първо излезе с решение, което публикува на сайта си, че ще предостави исканата от комисията информация. Няколко часа по-късно синодът излезе с ново становище, в което заяви, че разпоредбите на закона за досиетата са неприложими спрямо БПЦ, тъй като тя е традиционно вероизповедание, а не просто религиозна общност, затова не подлежи на регистрация.

Обществено недоволство пък предизвика случая с луксозния автомобил “Линкълн”, предоставен за ползване на варненския митрополит Кирил, който го приел, защото бил по-икономичен. От митрополията защитиха владиката със следната декларация: „Нека не ставаме жалки и не мерим с аршина на бездомници. Значи за всеки друг бил той какъвто и да е, но не духовник, е напълно естествено и несъбуждащо интерес притежаването на скъпи и луксозни возила, но на духовника не подхожда”.
Светият синод не спомена и дума за линкълна, но излезе с декларация, в която призова “всички вярващи да не се влияят от злонамерени публикации и изявления, които не отразяват истината за църквата и нейния живот, искайки да я направят по този начин една светска институция”.

Според историка проф. Божидар Димитров обаче в момента се води кампания срещу църквата.
„Църквата разполага с достатъчно солидни имоти, едва ли за 3-4 млрд. евро както се говори, но все пак и е естествено, че много хора искат да ги придобият. И тези хора смятат, че ако сегашните митрополити не им вършат работа и не си продават имотите на безценица, както обикновено бизнесмените искат, то ако бъдат сменени под някакъв предлог, ще поставят свои хора, които ще свършат тази работа”, аргументира се Димитров.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!