Държавните компании се сдобиха с насоки за избор на обслужващи банки

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1840

След повече от 2 месеца работа и след като закъсня с повече от месец от срока,

който финансовият министър Симеон Дянков сам постави, Министерство на финансите и работната група под неговото ръководство изготвиха и публикуваха насоки, които да се прилагат от държавните фирми при избор на обслужваща банка.

Насоките ще важат за компаниите, в които държавата е едноличен собственик, както и за тези, в които държавата контролира 50% от капитала, техни дъщерни компании, държавните предприятия, създадени по реда на чл. 62, ал. 3 от търговския закон (Ръководство на въздушното движение и др.) и лечебните заведения – собственост на държавата.

Документът предвижда тези насоки да се прилагат след като изтекат сега действащите договори на държавните фирми с обслужващите ги банки и финансови институции. В случай, че са подписани безсрочни договори, компаниите ще трябва да пратят 6-месечни предизвестия до обслужващите банки, че те ще се прекратят и ще има конкурс за нови договори.

Компаниите ще трябва да включат в своите правила раздел за реда, начините и критериите за избор на изпълнители за предоставяне на финансови услуги. Те ще трябва да се представят на хартиен и електронен носител пред министерството или съответния държавен орган, който упражнява правата на държавата като собственик. Друго задължение предвижда компаниите да докладват на всяко тримесечие и след приключването на всяка година за изпълнението на насоките.

Самият документ обаче не е разписани в нито един нормативен акт – проектозакон или правилник. Така спазването им ще зависи от управляващите органи, но не се предвиждат санкции в случай, че те не се спазват.

„Разговарях с асоциацията на банките вчера и проучих международния опит. Предложих работна група от Министерството на финансите, ще поканим асоциацията на банките, БНБ и външни експерти и в едномесечен срок те ще издадат единни правила за банково обслужване на държавните търговски дружества. Те ще влязат в сила веднага“, заяви министър Дянков след заседанието на Министерския съвет на 19 май, когато обяви че ще се работи за създаването на тези насоки.

Днес в отговор на въпрос, изпратен от „Дневник“ Министерство на финансите коментира, че не се предвижда насоките да бъдат обвързани с нормативен акт. „С писмото, придружаващо насоките, министърът на финансите предлага  органите, упражняващи правата на държавата в капитала на дружествата, да предприемат действия по въвеждане на насоките в едномесечен срок за едноличните търговски дружества и държавните предприятия, а за останалите в тримесечен срок“, се казва в отговора съобщението на МФ.

Общите принципи на документа изискват засегнатите дружества да избират икономически най-изгодна от поне 3 оферти. В оценката ще се взимат предвид още критерии като авторитет, кредитен рейтинг на институциите.

Разписано е, че неколичествените критерии като опит и кредитен рейтинг ще формират 40% от оценката за избор на обслужваща банка. Количествените, в които попадат лихвените условия, таксите и комисионите пък ще форират 60% от оценката.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!