Делото за потъването на кораба "Илинден" в Охридското езеро, при което загинаха 15 български туристи, най-после влиза в съдебна зала. Първото заседание е насрочено за вторник - 26 октомври в Охридския съд, съобщи БНР.
Близо година и два месеца след трагедията обвинения са повдигнати срещу капитана на „Илинден“ Сотир Филески, който е под домашен арест, и срещу сръбския гражданин Бранко Баич – гарантирал техническата изправност на кораба като представител на германския застраховател „Лойд“.
Филевски е наел един от водещите адвокати в Македония – Саво Коцарев. За него се знае, че поема най-тежки дела, съобщи БТА. В разговор по телефона Коцарев заяви, че за компанията „Лойд“ няма да е никакъв проблем да плати обезщетения на семействата на удавените, дори те да са по 100 000 евро на семейство. Това е нищо за тях, каза Коцарев.
Очаква се във вторник да бъдат предявени граждански искове от част от българите. Според неофициална информация те ще са зa над 1 млн. лева. Българите ще искат да се конституират и като частни обвинители. Ако съдът не допусне гражданските искове да бъдат разглеждани успоредно в наказателно дело, ще се наложи да се води отделно граждански процес.
„Лойд“ е тази, която трябва да плати, защото Баич едва ли има тези пари, каза още адвокатът.
На делото се очаква защитата да твърди, че не претоварването е причина за потъването на плавателния съд. Тезата е, че вина има Баич. А освен това Капитанията в Охрид, органът, който контролира дейността на корабите, също има вина, че не е инспектирала колко души са се качили на борда.
Обвинението твърди, че корабът е потънал заради претоварване. 23-годишният капитан е допуснал на борда да се качат 56 души, при капацитет за 43 човека. При огледа беше установено и скъсване на въже, свързващо кормилната система на „Илинден“.
Корабът потъна във водите на Охридското езеро на 5 септември 2009 г. На борда имаше близо 50 български туристи, като 15 от тях се удавиха при инцидента.
Пътуването до Охрид бе организирано от българката Боряна Георгиева. Превозвач, нает от нея, е била фирмата „Берти 13“. По случая бе образувано дело. Димитровградският районен съд призна Георгиева за виновна в това, че е извършвала външно-търговска туроператорска дейност без необходимата регистрация, изисквана по Закона за туризма. Тя бе глобена с 4500 лв. и лишена от правото 2 години да упражнява каквато и да е търговска дейност.
Управителят на британската централна банка предупреждава за опасност от „валутна война”
Управителят на централната банка на Великобритания Марвин Кинг предупреди, че напрежението между държавите около техните съответни обменни курсове може да се изроди в търговски протекционизъм, докато се говори за потенциална „валутна война”, предаде АФП.
Преди предстоящата среща на финансовите министри и управителите на централните банки от Г20 в Южна Корея, Кинг заяви пред водещи британски бизнесмени, че „необходимостта да се действа в общ интерес трябва да бъде призната”.
„В противен случай ще е само въпрос на време преди една или няколко държави да прибягнат до търговски протекционизъм като единствен вътрешен инструмент за подпомагане на нужното ребалансиране” на икономиките.