В мащабното разследване има двама български политици и 174 фирми с българска връзка
Делян Пеевски е един от двамата български политици, чиито имена излизат в мащабното разследване как световни политици са използвали данъчни убежища за лична облага, станало известно като Досиетата Пандора.
Това потвърди Атанас Чобанов, главен редактор на разследващия сайт „Бърд“ пред Веселин Дремджиев по TV1. По-рано пред БНР Чобанов коментира: „Две са значимите политическите български лица в тези досиета. Не мога да кажа имената. Скоро ще ги публикуваме. Свързани са с партии, които са управлявали и са част от т. нар. задкулисно управление. Предстоят интересни разкрития и мисля, че ще надхвърлим милиард лева за нашите политици, изнесени в офшорки“.
„Първо трябва да проучим информацията от Pandora Papers и след това със сигурност ще има реакция“. Това заявиха за БГНЕС от Министерския съвет във връзка с международното разследване.
Освен двамата политици, в досиетата има 174 фирми с българска връзка. С България е свързан и настоящият финансов министър на Сърбия Синиша Мали заради неговите многобройни луксозни имоти в България, които се управляват от офшорни фирми.
Мали е един от най-близките съратници на президента Александър Вучич и бивш кмет на Белград. През 2015 г. журналистическо разследване разкри, че той е купил 24 луксозни апартамента в българския черноморски комплекс “Св. Никола“ в Черноморец на обща стойност около 5 милиона евро. Мали твърди, че публикацията е лъжа и призна, че е купил само едно жилище, което е регистрирано на негово име. Президентът на Сърбия Александър Вучич отдавна защитава своя близък сътрудник от всякакви съмнения в корупция и заяви, че има пълно доверие на финансовия си министър.
Според Досиетата Пандора обаче Синиша Мали е собственик на апартаменти и на две офшорни компании. Мали е купил жилищата през 2012 и 2013 г., по времето, когато беше икономически и финансов съветник на Александър Вучич – по онова време вицепремиер на Сърбия. Той е купил 24 апартамента в България от компания на Сърджан Дабич – бивш баскетболист и директор на сръбския филиал на руската нефтена компания “Лукойл“.
РАЗКРИТИЯТА
Тайните сделки и скритите активи на някои от най-богатите и най-могъщите хора в света бяха разкрити в най-голямото изтичане на данни от офшорки. Разследването на така наречените Досиета Пандора – в което участват около 600 журналисти от десетки медии, включително BBC, The Washington Post, The Guardian, Le Monde се основава на изтичането на около 11.9 милиона документа от 14 компании, предоставящи финансови услуги по света. Документите засягат офшорни структури и тръстове в данъчни убежища като Панама, Дубай, Монако, Швейцария и Каймановите острови.
Те разкриват тайните офшорни дела на 35 световни лидери, включително настоящи и бивши президенти, премиери и държавни глави. Те също така осветяват тайните финанси на повече от 300 други държавни служители като правителствени министри, съдии, кметове и военни генерали в повече от 90 страни.
Файловете включват разкрития за големи дарители на Консервативната партия във Великобритания, което повдига трудни въпроси за Борис Джонсън, докато неговата партия се събира на годишната си конференция.
Повече от 100 милиардери фигурират в изтеклите данни, както и известни личности, рок звезди и бизнес лидери. Мнозина използват фирми в офшорки, за да държат луксозни вещи като имоти и яхти. Има дори произведения на изкуството – от камбоджански антики до картини на Пикасо и стенописи на Банкси.
Pandora Papers разкриват скритите операции на глобалната офшорна икономика, която позволява на някои от най-богатите хора в света да скрият богатството си и в някои случаи да плащат малко или никакви данъци.
Сред изнесените данни има имейли, бележки, записи, сертификати, доклади за съответствие и сложни диаграми, показващи лабиринтни корпоративни структури. Често те позволяват за първи път да бъдат идентифицирани истинските собственици на непрозрачни черупки.
Документите на Pandora представляват най-голямата база данни от поредицата изтичания на данни от 2013 г. насам.
Създаването или облагодетелстването от офшорни субекти не е незаконно и в някои случаи хората може да имат основателни причини, като например сигурност, да предпочетат офшорни сметки. Но тайната, предлагана от данъчните убежища, понякога се оказва привлекателна за укриващите данъци, измамниците и перачите на пари, някои от които са разкрити в досиетата.
Изтеклите данни свързват руския президент Владимир Путин с тайни финансови активи в Монако. Премиерът на Чехия Андрей Бабиш, който следващата седмица ще се яви на избори, не е декларирал офшорна инвестиционна компания, която е използвана за закупуването на две вили във Франция за 12 млн. паунда. Бабиш през офшорни компании е успял да купи през 2009 година – Chateau Bigaud, където 12 години от живота си е прекарал световноизвестният художник Пикасо.
Бившият британски премиер Тони Блеър и съпругата му Чери са купили през 2017 година викторианска сграда в Лондон за 8,8 млн. долара. Предишният собственик е офшорна компания от Британските Вирджински острови, а сега в сградата се помещава юридическата кантора на Чери Блеър. Със сделката семейство Блеър са си спестили над 400 000 долара имотни данъци.
Според документите йорданският крал Абдула II притежава тайна имотна империя в САЩ и Великобритания, оценявана на около 100 млн. долара. Президентът на Кения Ухуру Кенята и шестима членове на неговото семейство също притежават мрежа от офшорни компании, съобщавa BBC.
Те са свързани с 11 фирми, една от които има активи за 30 млн. долара.
Хора от най-близкия кръг на пакистанския премиер Имран Хан, в това число министри от правителството му и членове на семействата им също притежават тръстове с милиони долари.
И президентът на Украйна фигурира в Пандорските досиета. Според разкритите данни Володимир Зеленски е прехвърлил своя дял от офшорна компания точно преди да спечели изборите през 2019 година.
Колумбийската певица Шакира и германският супермодел Клаудия Шифър също са свързани с офшорни активи, съобщи информационният портал Infobae, позовавайки се на разследването.
РАЗГРАНИЧЕНИЯТА
Руският лидер Владимир Путин не е посочен, но е свързан чрез сътрудници с тайни активи в Монако, по-специално крайбрежен дом, придобит от Светлана Кривоногова, за която се съобщава, че има дете от него, предава БГНЕС.
„Това е само набор от, до голяма степен, необосновани твърдения“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. “Не видяхме нищо за скрито богатство в близкото обкръжение на Путин“, каза той,
Йордания също изяви желание да отхвърли разкритията, че крал Абдула II е създал мрежа от офшорни компании и данъчни убежища, за да натрупа имотна империя от 100 милиона долара от Калифорния до Лондон.Кралският съд на страната заяви, че имотите са финансирани с личното богатство на краля и са били използвани за официални и частни посещения.
Чешкият премиер Андрей Бабиш също не остана длъжен. “Всички твърдения, които свързват тези частни имоти с публични средства или помощ, са неоснователни и умишлени опити за изкривяване на фактите“, се казва в негово изявление. “Никога не съм правил нищо незаконно или грешно“, отвърна Бабиш в туит, наричайки разкритията “опит за клевета, целящ да се повлияе на изборите“.
sega.bg