Най-вероятно до 1 септември няма да има промяна на цената на електроенергията. Това заяви пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)
Евгения Харитонова след днешното заседание на Обществения съвет към Министерство на икономиката и енергетиката, предаде „Фокус”.
Харитонова обясни, че всички предложени промени изискват и изменения в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяемите източници, което изисква време. По отношение на Закона за енергетиката промените се внасят от ДКЕВР, а не от Министерския съвет, което според Харитонова предразполага за по-кратки срокове.
„В този момент не можем да си позволим каквото и да е нарушение на закона, дори и най-малкото”, подчерта председателят на държавния регулатор.
„В ДКЕВР започнаха една инициатива за отлагане на промяна от 1 юли и да я оставим за малко по-късен период”, посочи Евгения Харитонова.
Част от централите, които досега са разчитали на квота „общински доставчик”, ще трябва да разчитат на свободния пазар, и да станат по-ефективни. Промяна ще има и за част от топлофикациите, които са получавали субсидии от електричество – кроссубсидиране, тъй като, ако не са високоефективни, ще получават по-малко, или няма да получават субсидии. Това обясни министърът на икономиката в служебното правителство Асен Василев. Според него тези промени ще доведат до нуждата от търсене на резерви в системите и на резерви в ценообразуването на газа, за да не се стигне до поскъпване на цената на парното. „Благодарение на този вариант за промяна, успяхме да запушим дупката от 800 млн. лева, без да вдигаме цената на електроенергията”, похвали се Асен Василев.
„За първи път става ясно как всяко едно решение се отразява, както на крайната цена за потребителите, така и за цялостното състояние на енергетиката”, отбеляза още Василев.
Според него най-недоволни от промените в методиката на ценообразуване на енергетиката ще бъдат ТЕЦ „Бобовдол”, ТЕЦ „Брикел” и част от топлофикациите, които отпадат от енергийния микс.