Добри майки ли са бащите?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
932

Tя е на 38 години. Има добро образование, пъргав ум и силна амбиция. Мениджър е в голяма международна компания. Често е в командировка в чужбина, получава висока заплата. Има реални шансове да продължи да се изкачва по кариерната стълбица.Той е способен специалист. Работи в малка фирма, в която е достигнал тавана на професионалното си развитие и финансовото си възнаграждение, надскачащо с малко средностатистическата заплата.

Двамата имат две дъщери. След раждането на втората майката побърза да се върне на работа, а таткото пое грижите и за двете деца.
Този случай съвсем не е единичен. Все повече мъже излизат в бащинство, сочи статистиката на Националния осигурителен институт.

За последните 3-4 години общият брой на мъжете, поели грижата за бебето до навършването му на една годинка, е нараснал с 25%. Бащите, които отглеждат децата си от 1 до 2-годишна възраст, са се увеличили с 34%. Размяната на родителските роли най-често се случва в семейства със среден и с висок социален и финансов статус.

Доминиращият патриархален модел на семейството, който ясно разграничава ролите на мъжа и жената – нейно задължение е да се грижи за децата и дома, макар че ходи на работа, а той осигурява повечето пари, все по-често не важи. Днес жената по-категорично заема високи позиции в професии, които изискват много време и носят високи доходи. А на мъжа в се налага да се справя с отглеждането на децата, пазаруването и готвенето (при съвременните домакински уреди не е толкова трудно). Така излиза, че лидерската роля в семейството поема жената.

Много психолози смятат, че не бива да гледаме с предубеждение на тази размяна на ролите. Ако майката може да осигури по-добри материални условия за семейството, като гради кариера и преуспява, защо не? Кой е казал, че мъжът безусловно е силната фигура във всяка връзка, а жената трябва да бъде нежната му сянка? По-важният въпрос е не дали тази размяна е възможна, а дали сме достатъчно готови за нея. Още повече, че днешното средно поколение е израснало в патриархално семейство, в което беше прието жената да работи, но основните домакински грижи да остават за нея. Промяната на стереотипа е трудна, признават повечето семейства.

Специалистите обръщат внимание на осъзнатия избор на съпрузите при смяната на местата. Мъжът не бива да се чувства принуден да поеме „женската работа“. Ако смята, че е жертвал собственото си професионално и личностно развитие за сметка на жена си, това рано или късно ще създаде напрежение във връзката им. Съвсем различно е, когато и двамата приемат, че на определен етап подобна размяна е най-разумният и полезен ход за всички в семейството.

Друг съществен момент е равнопоставено да се разглеждат професионалната кариера и грижата за дома и семейството. Те действат на принципа на скачените съдове. Едва ли преуспяващата жена ще се почувства удовлетворена от постиженията си, ако се появят проблеми с отглеждането и възпитанието на детето. А вероятно и двамата съпрузи няма да са доволни, ако жената, пред която се разкриват добри възможности за развитие и повишаване материалния статус на семейството, ги пропусне заради майчинството.

Според психолозите вза-имоотношенията в брачната двойка са много деликатни и се влияят от всякакви промени дори когато са натрупани доста години семеен живот. От зрелостта, интелигентността и тактичността на жената зависи да не демонстрира своето социално и материално превъзходство. В семейството трябва да си остане съпруга и майка. И малкото свободно време извън служебните и задължения да прекарва пълноценно с най-близките си.

Ако в приятелска компания се повдигне въпроса за размяната на ролите, жената може да се аргументира с думите: „Така е по-добре за нас, защото в момента аз печеля повече пари. Но обстоятелствата могат да се променят и тогава аз ще разчитам на съпруга ми. Нали затова сме семейство?“

Практика показва, че съществува един сериозен риск за двойката – прекалено активната и предприемчива жена може да превърне мъжа си в обикновен изпълнител на онова, за което тя няма време и сили. Но психологическите проучвания сочат, че в повечето случаи размяната на роли се отразява положително на семейството. Може би защото такава стъпка предприемат най-вече интелигентни хора, освободени от предразсъдъци и неробуващи на социални клишета, когато те не се вписват в съвременния начин на живот.

ТАТЯНА ЕНЕВА, Всичко за семейството
24chasa.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!