Доклад на службите разкри повишен риск от терористични атаки във Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
156

Основната заплаха е от ислямския екстремизъм

Доклад на британското министерство на вътрешните работи посочва, че рискът от терористично нападение в Обединеното кралство се увеличава на фона на все по-трудното откриване на местните заговорници, постоянната заплаха от ислямски екстремисти и използването на новите технологии, предаде ДПА.

 

Стратегията за борба с тероризма на ведомството, наречена „Контест“ (Contest), бе актуализирана за първи път от пет години. От последното ѝ подновяване през 2018 г. във Великобритания са извършени девет терористични нападения, при които са загинали шестима души, а 20 са били ранени.

 

Полицията и службите за сигурност са осуетили 39 планирани нападения, които са имали за цел да атакуват официални лица като депутати, събития, включително ЛГБТ шествието в Лондон, както и популярни обекти в столицата.

 

В стратегията се казва, че правителството трябва „безмилостно да приоритизира определени ресурси“, за да реагира ефективно на тероризма.

 

„Сега сме изправени пред вътрешна терористична заплаха, която е по-малко предсказуема, по-трудна за откриване и разследване; постоянна и развиваща се заплаха от ислямски терористични групи в чужбина; и оперативна среда, в която технологиите продължават да предоставят както възможности, така и рискове за нашите усилия за борба с тероризма“, се казва в документа. „Ето защо ние преценяваме, че рискът от тероризъм отново нараства“, уточнява ведомството.

 

Терористичната заплаха за Обединеното кралство е доминирана от отделни лица или малки групи, които са по-трудни за откриване от правоприлагащите органи и службите за сигурност, отбелязва ДПА.

 

Основната заплаха е от ислямския екстремизъм, на който се дължат 67 процента от нападенията от 2018 г. насам, около 75 процента от делата на британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5 и 64 процента от задържаните за тероризъм. Крайнодесните екстремисти са отговорни за 22 процента от нападенията от 2018 г. насам, около 25 процента от делата на МИ-5 и 28 процента от задържаните за престъпления, свързани с тероризма.

 

„Заплахата от крайнодесния екстремизъм в западните страни все повече се превръща в транснационален проблем от гледна точка на радикализиращо влияние, вдъхновение и комуникация, тъй като за разлика от ислямистките групировки, крайнодесните терористи обикновено не са организирани във формални групи с йерархия и териториални амбиции, а в неформални общества в интернет пространството, които улесняват международните връзки“, сочи доклада.

 

Съществува и риск, който представляват терористите след освобождаването им от затвора, като някои от извършителите трябва да бъдат поставени под наблюдение в продължение на десетилетия, се казва в стратегията. Към март 2023 г. в Обединеното кралство има 232 души, задържани за терористични престъпления. „Четири от деветте обявени терористични нападения в Обединеното кралство от 2018 г. насам са извършени от излежаващи присъди или наскоро освободени затворници“, заяви министерството.

 

„Въпреки продължаващите усилия за намаляване на терористичния риск, който представляват лицата в затвора, огромното мнозинство от тях ще се нуждае от дългосрочно управление на риска, което може да продължи десетилетия след освобождаването им“, уточни ведомството.

 

От своя страна опозиционната Лейбъристка партия критикуваха актуализираната стратегия и заяви, че тя е „все още твърде тясна и оставя тревожни стратегически пропуски“.

 

„Актуализацията не предоставя цялостна стратегия за справяне с рязкото нарастване на държавно спонсорираните заплахи за националната сигурност на Обединеното кралство, в това число от страна на Русия, Иран и Китай“, заяви министърката по сигурност в сянка Холи Линч.

 

„Директорът на МИ-5 ясно заяви в годишната си актуализация на заплахите, че „Иран е държавният субект, който най-често преминава към тероризъм“, но това изобщо не бе включено“, добави тя.

 

„Няма и сериозен план за справяне с онлайн радикализацията или екстремизма, насаждащ омраза, въпреки дългогодишните предупреждения на бившия комисар за борба с екстремизма Сара Хан.“

 

Правителството освен това не признава жизненоважната връзка между полицейската дейност в кварталите и работата по противодействие на тероризма, която последователните ръководители на службите за борба с тероризма изтъкват като съществена“, отбелязва Линч.

 

Източник БТА
epicenter.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!