Експресният анализ на взетите днес водни проби от Дунав сочи характерни за реката стойности на активна реакция, температура на водата, наситеност на кислород и електропроводимост.
Това съобщиха от Изпълнителната агенция по околна среда, информира БНР.
Проби от водите на Дунав бяха взети за втори път в началото на българския участък на реката на фона на опасение от разпространение на замърсяването, причинено от рухналото хвостохранилище на завод за алуминий в Унгария.
Международен екип от сръбски и унгарски специалисти ще вземe проби при станцията на Бездан, където Дунав влиза в Сърбия. Пробите ще бъдат обработени паралелно в Белград и Будапеща, след което експертите ще ги сравнят и анализират.
На всеки три часа екологичните власти в Сърбия взимат проби от река Дунав при станцията в Бездан. Проби се взимат още и от 400 места по течението на Дунав в Сърбия.
Ръководителят на Гражданската отбрана при сръбското вътрешно министерство Предраг Марич обяви, че Белград следи внимателно ситуацията в Унгария след промишления инцидент там и по-специално след изявлението на държавния секретар в унгарското министерство на околната среда Золтан Илиш, че предпазната стена на резервоара с токсични отпадъци се е пропукала и неимоверно ще се стигне до нови изливания от тази течност.
Междувременно полицията в Унгария задържа директора на компанията-собственик на авариралия завод. Компанията МАЛ вероятно ще бъде поставена под контрола на държавата, съобщи премиерът Виктор Орбан.
Пред парламента той заяви още, че ще бъде назначен държавен комисар, който да поеме контрола върху МАЛ и да управлява активите й.