Повече от два пъти са се увеличили пациентите, които по спешност са били настанени в психиатрии в страната с помощта
на екипи от лекари и полиция.
Нараснал е броят на българките с душевни страдания, на бременни и родилки, които, след като са станали майки, са се нуждаели от психиатър. Все повече са и злоупотребяващите с успокоителни българи.
Това показват данни за първото шестмесечие на годината, сравнени със същия период на 2012-а, съобщи за “Труд” проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия.
Картината в държавен мащаб е следната –
над 30% от
българите
се оплакват
от някакъв психически проблем. 1% от населението е с шизофрения, 1% е с биполярно афективно разстройство (редуване на периоди на приповдигнато настроение с такива на депресия), между 3% и 9% варират застигнатите от депресия нашенци, 18% са с тревожни разстройства (като различни видове фобии, панически атаки, т.нар. генерализирана тревожност), а между 7 и 8 на сто са българите с личностови разстройства, изброи проф. Миланова.
В клиниката по психиатрия в столичната университетска Александровска болница със 140% са се увеличили пациентите, докарани по спешност. През първите шест месеца на м.г. те са били 50 души, а през същия период на 2013-а те вече са със 140% повече или 120 души.
Това са влошили се болни, а у доста от тях се наблюдават и телесни заболявания. Екипът на проф. Миланова приема и все повече хора от провинцията. “Обяснението е, че не получават адекватна помощ там, където живеят, или тя не е достатъчна, затова търсят по-добро място. По тази причина имаме много болни от Ямболско, от Кюстендилско, Дупница, Монтана, Петрич, Сандански”, каза Миланова.
През първите шест месеца на т.г. лекуваните в психиатрията на Александровска болни са 630 души или с 40 повече, отколкото за същото време на 2012-а. От общия брой 430 са пациентите от София, а 200 – от други градове.
От 40% на 60% пък скачат болните в посочените сравнявани периоди, които освен психическо заболяване имат и някакво телесно. “Имаме еднакъв брой легла за мъжете и жените, но съотношението на лекуваните дами към представителите на силния пол е 2 към 1”, каза още проф. Миланова.
Увеличават се родилките и бременните с психически оплаквания. Една част от тях психически се разболяват след раждането и заради хормонални причини. Други преди това са имали някакво страдание, което се обостря след раждането. Добрата новина е, че медикаменти позволяват на тези жени да живеят пълноценно, т.е. да износят бременността и да могат да родят.
Такъв е примерът с 42-годишна жена с биполярно разстройство, чиито родители са се самоубили. В периода на еуфория на болестта
тя решила
да изтегли
кредит
и да се подложи на ин витро оплождане. Когато изпаднала в последваща депресия обаче, започнала да се чуди как ще го връща. По време на бременността през цялото време била поставена на описаното по-горе модерно и щадящо лечение. Като родила, състоянието се влошило и се наложила по-интензивна терапия.
“Днес вече е по-добре, но за бебето, което се роди преди 3 седмици, се грижат близки”, каза проф. Миланова. Друга родилка пък била приета заради пристъп на шизофренията си.
Преди 4-5 г. тя се лекувала в чужбина, но се върнала у нас. Тук по време на бременността изпаднала в тежко състояние вследствие на психозаболяването. Грижите за бебето в момента са поверени на майка . Лечението на жената продължава.
Министерството на здравеопазването плаща по 700 лв. на случай в психиатриите в университетските болници (така е примерно в Александровска), но в центровете за психично здраве сумата е 650 лв.
И в Русе докараните по спешност пациенти, включително с полиция, са се увеличили. “През 2011 г. те са 394 души, през 2012 г. – 680, а за първото шестмесечие на тази година са 322-ма”, каза д-р Теменужка Матева, управител на Центъра по психично здраве в Русе.
Там зачестяват младите пациенти с остра психоза. Това е състояние, при което се променят емоциите, волята и мисълта, наблюдават се непрекъсната двигателна активност или халюцинации и налудности, болният има усещане за надвиснало върху него зло, затова с агресия се защитава срещу “опасността”.
“Състоянието изцяло обърква хората, те не знаят какво се случва в тях, усещат, че
някой ги
командва, той
е в тяхната глава
затова чуват гласове. По тази причина се самонараняват много тежко или посягат на други хора, които уж ги застрашават”, разказа д-р Матева. Сред острите психози са шизофренните и биполярните афективни разстройства. “Имаме най-много пациенти именно с тези диагнози”, каза д-р Матева.
Сред пациентите в Русе са такива с тежки манийни състояния и депресии, чието лечение е дълго. За последната диагноза виновна е и финансовата кризата. “Хората трупат дългове, вземат заеми, така затъват още повече, изпадат в депресия и решават да направят опит за самоубийство”, каза д-р Теменужка Матева.
През пролетта, когато в цялата държава имаше самозапалвания, и в русенския център по психично здраве лекували двама такива пациенти.
Пенсионери искат да се самоубият в Дунава
Трима пенсионери са били лекувани в Центъра за психично здраве в Русе, след като са направили опит за самоубийство. Възрастните хора искали да сложат край на живота си, като се удавят във водите на Дунава.
“Пациентите са самотни и отчаяни хора, при които причината за опита за самоубийство не бе депресия, а психологическа. Те просто не виждаха смисъл за живот”, разказаха лекарите.
Единият бил 78-годишен мъж, чиито близки били в чужбина и той не виждал помощ отникъде. Едва свързвал двата края, трудно се обслужвал сам. Втората пациентка е 72-годишна жена, чийто син категорично отказвал да се погрижи за нея, не искал и да чуе за нея, когато лекарите го търсели. Третият, който решил, че Дунавът ще го спаси от мъките в живота, бил 70-годишен, без никого на този свят и много отчаян.
“Всички те се питаха какво ще правят, след като излязат от болницата, че за тях наистина няма смисъл да живеят повече”, разказаха още лекарите. Единият от тримата им споделил, че рано или късно трябва да прекъсне този начин на живот. Той дълги години бил градинар, докторите от центъра му предложили да остане при тях като такъв. Осигурявали му храна и минимално заплащане.
“Мъжът се почувства много добре, полезен и е доволен”, казаха психиатрите. Но все пак посегна на живота си.
Част от лечението на пациентите в Русе включва много занимателни и арт терапии. Психоболните шият спално бельо, пижами, нощници, олекотени завивки, покривки за маса, народни носии. В друга работилница пък правят картички, по празниците – сувенири за декорация, мартеници, новогодишни или великденски подаръци, рисуват картини, икони, а от естествени продукти като шишарките изработват невероятни пана.
Момче наряза баба си, защото била извънземно
Един процент от българите или над 70 000 души страдат от шизофрения. Причините на появата на тази болест все още са загадка за медицината. Увеличение на случаите няма, те са константен брой, но пристъпите на болестта понякога са зловещи.
Лекари от столичната университетска болница по неврология и психиатрия “Св. Наум” разказаха за скорошен случай, който дълго време няма да се забравят. Момче на 18 г. разчленило баба си на 4 части, хвърлило ги в 4 контейнера и ги запалило.
Тийнейджърът бил твърдо убеден, че баба му е от извънземна цивилизация и е дошла при него и близките му, за да ги унищожи. А чрез действията си той спасявал човечеството, защото, изгаряйки я, тя по никакъв начин вече нямала възможността да се регенерира.
“Ето затова шизофренията понякога е толкова неразбираема, абсурдна и шокираща”, казаха лекарите. Колегите им от областен град в провинцията също са се сблъскали с 18-годишен шизофреник. Той принудително бил докаран в психодиспансера с линейка и полиция след опит да убие майка си.
Пациентът бил сигурен, че майка му иска да го изнасили и после да го убие. Започнал да я заплашва словесно, а след време – и да я наранява. “При нас тя дойде много разтревожена, затова изпратихме линейка и полиция, които да докарат сина. Той отказа да се качи в реанимобила, но униформените ни помогнаха. През цялото време пациентът ръмжеше срещу екипа, имаше безумен поглед”, обясниха докторите.
На втория ден от лечението болният разказал всичките си мании. “Много хора искали да го убият, от а полицията го следели, защото му били имплантирали специално устройство в зъба. То предавало сигнали за местоположението му.
Вследствие на халюцинациите си пък чуваше гласове, които му посочвали, че майка му щяла да го изнасили”, казаха още психиатрите. След двумесечна терапия шизофреникът е стабилизиран. Това се случило с помощта на невролептици, които се прилагат инжекционно, и то само един път месечно – изключително облекчение при толкова остри случаи.
И еврофондовете подлудяват старозагорци
ИВАН СЛАВОВ
Стресът през последните кризисни години се отразява все повече на психиката на старозагорци. Психиатри в Града на липите споделят, че кабинетите им вече се пълнят предимно с млади хора, страдащи от депресии, неврози, панически разстройства. Повечето проблеми са породени от финансови несгоди и неспособност да се справят с ежедневните проблеми.
“Напоследък се забелязва увеличение на хората, които предпочитат да удавят проблемите си в чашата”, обясни д-р Златка Димитрова от центъра за психично здраве в Стара Загора. По нейни наблюдения се повишават хората със зависимост към алкохола. Стресът отключва и доста депресии.
Д-р Димитрова признава, че на ден има по няколко нови случаи, вече преобладават и младите хора с различни психични проблеми.
Сред последните жертви на всекидневния стрес е старозагорец около 30-те, който наскоро загубил работата си във фирма доставчик на интенет. Това довело мъжа до депресия, тъй като той мисли за безперспективност, безпомощност. Със стреса се появил и тежък обрив, защото “отключил” психосоматична алергия.
Причината е, че дълго време бил без работа, когато най-сетне го наели, възникнал конфликт с колеги, заради което бил съкратен. Това завръщане в “армията” на безработните изкарало мъжа от релсите.
В друг случай 37-годишна жена изпаднала в тежка депресия заради факта, че не може да има деца. След дълго чакане на бебе тя се подложила на ин витро процедури. Когато разбрала, че отново няма резултат, била на път да загуби разсъдъка си.
“Проблемите се задълбочават и защото пациентите търсят
специалистите последни. Първо отиват при личния лекар, при кардиолог и невролог, защото често стресът е съпроводен със сърцебиене и неразположение, после тръгват по баячки и гадателки, едва накрая идват при нас”, признава д-р Димитрова.
Психическото напрежение не подминава и богатите, предупреждават старозагорските доктори. Единствената разлика е, че хората с възможности предпочитат повече дискретност при лечението. Не посещават психоклиниките, а частните кабинети, нерядко и лекарите ги посещават в домовете им.
“Вече и еврофондовете разболяват” смятат специалисти. Сред последните, пострадали от стреса, е млад бизнесмен от Стара Загора, занимаващ се с проект, финансиран по оперативните програми. За съжаление начинанието му не потръгнало, мъжът трябвало да връща пари, а това го докарало до тежка депресия.
“По-рядко са случаите на тежки психически заболявания като шизофрениите, но те не се влияят от околната среда”, категоричен е д-р Тодор Толев, шеф на най-голямата психиатрична болница у нас – в Раднево. Там попадат сериозните случаи, пациенти с тежки психични заболявания или с много сериозна зависимост към наркотици и алкохол, но те рядко са “отключени” и от кризата.
В момента болницата в Раднево има около 400 пациенти, но за тях се грижат едва 9 лекари. Заради ниското заплащане в психоболниците и в Раднево има хронична липса на кадри.