Изгорени живи, обезглавени и изтезавани: жените в Пакистан стават жертва на брутални прояви на насилие. А властите бездействат и дори оневиняват извършителите
Само преди дни 27-годишната Нур Мукадам, дъщеря на бившия пакистански посланик в Южна Корея, бе брутално убита в Исламабад. Твърди се, че предполагаемият похитител, Захир Замир Джафер, е бил неин познат. Според полицията той е застрелял Мукадам, след което я е обезглавил, пишат от “Дойче веле”.
Насилието срещу жени е широко разпространено в Пакистан, но последната вълна от убийства шокира обществото в Ислямската република.
Наскоро в южната провинция Синд един мъж изгори съпругата си жива. Същия ден в Шикарпур друг застреля жена си, леля си и двете си непълнолетни дъщери. Трийсетгодишна жена, изнасилена и намушкана с нож в събота в град Равалпинди, почина от раните си на следващия ден. Наскоро пак в Синд една жена почина, след като е била изтезавана от мъжа си, а месец преди това в Пешавар уж в името на честта си мъж уби две жени, една от които бившата му съпруга.
Всички тези престъпления отприщиха дебат за неспособността на държавата да закриля жените, за културата на безнаказаност и за причините, които карат обществото да ограничава независимостта на жените и да ги подлага на насилие.
Култура на безнаказаността
Пакистан е на шесто място в света сред държавите, в които жените са изложени на най-голяма опасност, а в последно време там се наблюдава рязко повишаване на сексуалните престъпления и случаите на домашно насилие.
Според редица правозащитници за това рязко нарастване е виновна културата на безнаказаност. “Мъж, наръгал дванайсет пъти с нож млада адвокатка, наскоро бе оправдан от съда. Каква поука трябва да си извадят от това онези, които упражняват насилие срещу жените?”, казва пред ДВ бившата депутатка от провинция Балохистан Ясмин Лери.
Защитничката на женските права Мухтар Май, оцеляла след групово изнасилване през 2002 година, обяснява пред ДВ: “Онези, които упражняват насилие срещу жените, не се боят от юридически последствия”. Май добавя, че повечето пакистански мъже дори не смятат побоя над жена за форма на насилие. Според нея пакистанското общество все още е в плен на феодални и племенни порядки.
И други активисти винят патриархалните нагласи в обществото. “Жените биват приучвани да се подчиняват на мъжете, защото последните са с по-висок статут в семейството”, казва Мааназ Рехман, феминистка от Лахор и допълва, че жертви на насилие често стават жени, които се опитват да отстояват правата си.
Патриархат и религия
Шазия Кан, друга активистка от Лахор, смята, че в определени случаи религиозните напътствия насърчават мъжете. “Ислямските духовници тълкуват религиозното учение по начин, който създава у мъжете впечатление, че на тях им е позволено да бият жените си. Освен това те поощряват браковете между непълнолетни и с непълнолетни момичета и наставляват жените да се подчиняват на мъжете си, дори когато последните издевателстват над тях”, твърди тя. Според Кан по този начин духовниците всъщност насърчават мъжете да се държат насилнически с жените.
Министър-председателят Кан обвинява жертвите
Според много правозащитници в Пакистан нарасналото насилие срещу жените в страната се дължи и на факта, че министър-председателят Имран Кан обвинява самите жертви.
Миналия месец, консервативният премиер предизвика бурно негодувание с коментарите си, които внушават, че жените сами са виновни за сексуалното насилие срещу тях. “Когато жената е разголена, това предизвиква мъжете, освен ако не са роботи”, каза Кан в телевизионно интервю, като добави, че това “всички го знаят”.
Преди време, на пресконференция, премиерът се бе изказал пак в този дух, намеквайки, че нарастването на сексуалното насилие в Пакистан се дължи на отсъствието на “пурда” – практиката на забулване – в страната.
“Кан и министрите му не спират с нападките си срещу жените в Пакистан и така поощряват омразата, а като следствие и насилието срещу тях”, казва активистката Шазия Кан.
Ясмин Лери смята, че правителството на Кан не е сторило нищо, за да защити жените. Вместо това то изпрати законопроект, който цели да спре изтезанията на жени, на религиозните водачи, които умишлено го саботират, казва тя.
Консервативните кръгове обвиняват “културата на Запада”
Подобно на премиера Кан, консервативните кръгове в страната също стоварват вината за сексуалното и физическо насилие срещу жени върху “западната култура”.
Бившата депутатка Самия Рахил Каази заяви, че в скорошните инциденти са замесени хора, отдалечили се от ислямското учение.”В случая с Нур Мукадам, предполагаемият извършител е атеист, повлиян от Запада”, казва тя пред ДВ и заявява, че разслабените семейни връзки ведно с настъплението на западната култура са причина за престъпленията. Депутатката Кишвар Зехра също е на това мнение: “За да сложим край на тези престъпления, трябва да възродим семейните ценности”.
vesti.bg