Дянков готви мощен удар по лихвите

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
555

Финансовият министър Симеон Дянков се обяви за намаляването на лихвите по банковите кредити и обеща законови промени в тази насока.

В интервю за БНТ финансист номер едно заяви, че банковата асоциация трябва да мисли за мерки, с които да помага на домакинствата и на бизнеса. Според него в момента това се случва в недостатъчна степен.
Той посочи, че много често след като отпуснат кредити за домакинства, банките променят лихвата при неясни условия.
Има вече различни готови предложения, обяви Дянков и обясни, че премиерът Борисов е изискал от финансовото министерство да изготви пакет от предложения в тази насока. До края на тази седмица те ще бъдат представени на банковата асоциация.
Предложеният пакет изисква много по-голяма предвидимост относно това как банките залагат лихвите си от гледна точка на потребителските кредити.
Икономическите експерти залагат три законодателни промени, отбеляза Дянков.
На първо място е въвеждането на основания базисен лихвен процент у нас – EURIBOR, за да има много по-голяма сравнимост за това какво правят банките.
След това се предвижда голяма част от таксите, които взимат банките за сметка на получателя на кредита, да бъдат обявени за незаконни или да се делят между банката и получателя на кредита. Третата промяна се отнася за по-малките кредитополучатели, тоест за кредити под 400 лв. При тях в момента липсва законова регулация. Ние ще направим всичките законови промени, включително целият закон за защита на потребителите да важи от 1 стотинка нагоре – за всички, увери финансист номер едно.
Попитан дали все пак можем да се надяваме на евентуална помощ от структурите на ЕС заради бедствията у нас, Дянков беше категоричен, че такава не ни е необходима. По думите му страната ни разполага с достатъчно средства, за да се справи с усложнената обстановка и да подпомогне бедстващите.
Вицепремиерът изтъкна, че според европейските директиви, за да се отпуснат средства в подобни ситуации, щетите от бедствието трябва да надхвърлят 0.6% от БВП на засегнатата страна. Все пак финансист номер едно допълни, че щетите от наводненията у нас тепърва ще се изчисляват в дългосрочен план, но е възможно те да са в размер на милиони левове.
Дянков съобщи, че ръководителят на Фонд Земеделие, заедно с представители на финансовото министерство, ще посеят засегнатите райони и на място ще започнат да изплащат помощи на хората, като първоначално държава ще отпусне общо между 200 000 и 300 000 лева.
Относно приключилата си визита в Русия, вицепремиерът заяви, че след нея е получил уверението от руския министър на енергетиката Сергей Шматко, че няма да има проблем с доставките на газ. Той допълни, че руската страна му представила анализ, от който става ясно, че не е намалила доставките с 30%, каквито твърдения се появиха, а потреблението се е увеличило с толкова, предимно от Украйна. Включени са обаче допълнителни мощности и имаме уверението на Шматко, че няма да имаме проблем с газа, подчерта финансовият министър.
Относно проекта Белене вицепремиерът беше пестелив на думи, изтъквайки, че липсата на новини е добра новина. Все пак той коментира, че за пръв път е изготвен анализ и от двете страни по проекта, защото досега винаги е имало разминаване в позициите.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!