Дянков за еврото: Не сега

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
479

България не би приела да се присъедини към еврозоната в сегашното й състояние, заяви министърът на финансите на България Симеон Дянков в интервю за Си Ен Ен.

България има вече сериозен опит в преструктурирането на финансовия си сектор, подчерта Дянков.
„Не само България – Словения и Естония, които вече са членове на еврозоната, също имат опит, който е по-различен от опита на западните държави.
Страни като нашата могат да дават уроци на някои западни държави,
които вече са забравили какво значи преструктуриране на финансовия сектор и бюджетна дисциплина“, подчерта българският министър на финансите в интервю за бизнес програмата на Ричард Куест.
Той попита Дянков защо България все още се стреми да се присъедини към еврозоната – този „клуб,който се провали“.
„Аргументите в подкрепа на нашия стремеж да се присъединим към еврозоната е да се възползваме от консервативните фискални принципи, върху които се гради тя.
Последните събития обаче показват, че и тези принципи се влияят от политиката
Финансовите министри се събират, говорят, решават, подготвят документи, след това въпросът отива при политиците и в крайна сметка се получава нещо различно от онова, за което са се договорили финансистите.
Това според Дянков е една от причините миналата година да не се стигне до надеждно и трайно решение на разрастващата се криза с външния дълг на Гърция.
Политическите решения често са частични. А сегашната криза е стигнала дотам, че с частични решения изход не може да бъде намерен“, обяснява Дянков.
В интервю за Ройтерс финансовият ни министър пък посочва, че България отлага за неопределено време преговорите за приемането на еврото – докато не се изясни картината с дълговата криза, обхванала по-слабите икономики в еврозоната.
България иска да види как еврозоната ще стабилизира Гърция и каква ще бъде окончателната й позиция по предлаганото хармонизиране на данъчните регулации на нейните членове, отбелязва българският финансов министър.
Кризата в Гърция и други страни ни накараха да се отнасяме предпазливо към клуба, към който искаме да се присъединим и към последиците от това присъединяване, посочва Дянков.
Той отбелязва също, че неспособността на лидерите на страните от еврозоната да се справят с гръцката криза миналата година се е оказала скъпоструваща и че всяко решение за Гърция сега трябва да бъде всеобхватно, така че да предотврати разпространяването на кризата в други страни.
Решението би трябвало да бъде по-универсално от просто още един спасителен план за Гърция, добавя финансовият министър.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!