През юни ще бъде направена оценка на напредъка и ако не се върви към сделка като тази с Канада, Великобритания ще прекрати диалога
Снимка: Chris J. Ratcliffe/Bloomberg
Британският премиер Борис Джонсън заяви, че ще напусне преговорите за търговско споразумение с Европейския съюз през юни, ако не е ясно, че ще получи желаната сделка по подобие на тази с Канада.
Преговорната позиция на Великобритания за следващия етап от процеса по Brexit, публикувана в четвъртък, до голяма степен съвпада с тази на ЕС от вторник. Основната разлика е в това колко близо Великобритания трябва да остане до регулациите на блока, как сделката ще бъде структурирана и управлявана и какъв ще бъде регламентът за риболов в британски води, съобщава Bloomberg.
„Това е визия за отношения, основаваща се на приятелско сътрудничество между суверенно равни“ партньори, посочват властите в Лондон. „Правителството няма да преговаря по каквито и да е било уговорки, при които Великобритания няма контрол върху законите и политическия си живот“, се казва още в текста.
Обединеното кралство настоява общата рамка на споразумението да бъде ясна до юни, така че до септември споразумението да бъде финализирано. През шестия месец от годината Великобритания ще направи оценка дали преговорите ще могат да постигнат успех и след това ще прецени дали да ги продължи, или да се фокусира изцяло върху подготовката за излизане от регулаторната орбита на ЕС без сделка на 31 декември.
Новината доведе до поевтиняване на паунда спрямо долара. Минути след 14 ч. лирата се разменя при цена от 1,2866 долара, което е спад от 0,3%.
„Искаме най-добрите възможно търговски отношения с ЕС, но в желанието да постигнем сделка няма да спазарим суверенитета си“, заяви министърът по политиките на кабинета Майкъл Гоув пред Камарата на общините в четвъртък.
Двата документа от Брюксел и Лондон показват къде ще бъдат повдигнати най-разпалените спорове след официалното начало на преговорите в понеделник. Според ЕС предвид размера и близостта на Великобритания до блока автоматичното въвеждане на еквивалентно на това с Канада споразумение е неразумно. От своя страна Лондон настоява, че размерът и близостта не е задължително да са фактор в търговските отношения.
„Географията не е причина за пренебрегване на демокрацията“, каза още Гоув пред парламента. От ЕС от своя страна посочват, че ще се опитват да сключат сделка до последния възможен момент.
Друг нещо, което може да предизвика напрежение между Великобритания и ЕС е нежелението на Острова европейските институции, в това число и Европейският съд, да имат юрисдикция на негова територия. За блока това е промяна от обещанието на Лондон, заложено в политическата декларация част от споразумението за Brexit. Великобритания иска правото да има свои собствени политики върху субсидиите и данъчното облагане, както и да може да отхвърля юрисдикцията на Европейския съд.
Публикуваният днес документ за преговорната позиция на Великобритания показва, че по отношение на финансовите услуги страната не се опитва да постигне по-близки взаимоотношения. Лондон обаче настоява за гаранции в случай, че ЕС внезапно оттегли правото на британските финансови фирми да търгуват с блока.
ЕС отдавна казва, че ще предостави ограничен достъп на британските инвеститори до финансовите си пазарите след Brexit чрез така наречената система за еквивалентност. В тази рамка чуждестранните финансови компании могат да получат достъп до борсите в ЕС, само ако ръководителите на блока смятат, че правилата за достъп са достатъчно строги в държавата по произход на компаниите, посочва Bloomberg.
Недостатък на системата, в очите на много британски компании, е, че тя обхваща само ограничени части от финансовата индустрия и достъпът може да бъде отменян в кратки срокове.
Обединеното кралство призова за по-структуриран процес за установяване на еквивалентността, твърдейки, че това „би улеснило създаването на трайно доверие, което е в основата на търговията с финансови инструменти“.
Този вид гаранция от ЕС може да не бъде спечелена лесно. При одобрението на мандата си за преговори през тази седмица, блокът заяви, че макар от решаваща важност да са консултациите между двете страни, регулаторната и надзорната автономия на ЕС трябва да бъде запазена – сигнал, че блокът не е готов да се откаже от каквито и да било правомощия, които притежава в момента.
По статията работиха: Екип на Investor.bg , редактор Елена Илиева
investor.bg