В рамките на преструктурирането на кабинета си тръгват също министрите на икономиката, околната среда и този за Северна Ирландия
Бившият финансов министър на страната Саджид Джавид (на снимката). Фотограф: Jason Alden/Bloomberg
Британският финансов министър Саджид Джавид напуска кабинета, предава Bloomberg, като се позовава на трима души, запознати с темата.
По-рано премиерът на страната Борис Джонсън започна преструктурирането на кабинета си, уволнявайки редица министри, включително икономическия министър Андреа Лийдсъм – бивш конкурент за ръководното място на Консервативната партия, и министъра за Северна Ирландия Джулиян Смит. Според BBC обаче Джавид не се е съобразил с искането на Джонсън да уволни своите консултанти.
Финансовият министър подаде оставка, след като се е изправил лице в лице в спор с Джонсън на „Даунинг Стрийт“ 10. Премиерът е поискал Джавид да уволни всичките петима от най-старшите си консултанти, но министърът е отказал и е подал оставка.
Джавид беше министър на финансите на Великобритания от юли 2019 г. Напускането му хвърля в хаос подготовката на Великобритания за живота извън Европейския съюз, само четири седмици преди да представи бюджета на страната на 11 март. Кабинетът на Джонсън определи заместника на Джавид – Риши Сунак.
Джавид се намира в битка за власт със съветника на Джонсън Доминик Къмингс от месеци. През миналата година Джавид се сблъска с Джонсън и Къмингс заради уволнението на Соня Хан, негов медиен съветник. Къмингс я уволни на 29 август, след като я обвини, че лъже и че е в контакт с бивши колеги, близки до предшественика на Джавид, Филип Хамънд, който искаше да предотврати Brexit без сделка.
Един от петте сина на пакистански имигранти, Джавид е работил в бизнеса и финансите, преди да се присъедини към парламента през 2010 г. Той е работил за Chase Manhattan Bank и Deutsche Bank. Като основна фигура в партията на торите той заемаше различни постове в кабинета, включително такива с културен, бизнес и жилищен портфейл.
Джавид е заменен от Риши Сунак, понастоящем главен секретар в Министерството на финансите. На него се гледа като на изгряваща звезда в Консервативната партия, която е работила за Goldman Sachs и в хедж фондове преди старта на политическата си кариера.
След поредица от събития в четвъртък Сунак беше назначен за финансов министър по-малко от месец преди първия бюджет на новото правителство на Борис Джонсън. Бившият банкер на Goldman Sachs е на 39 години и на него се гледа като на изгряваща звезда в Консервативната партия, а уебсайтът ConservativeHome го назова по-рано през годината дори „следващият министър-председател“. През юли бе назначен за главен секретар в Министерството на финансите – втората по важност длъжност във финансовото ведомство.
Често от правителството го изпращат да да дава сутрешни телевизионни и радио интервюта – ясен знак, че от „Даунинг стрийт“ 10 гледат на него като на солиден изпълнител. По-специално той участва в дебатите за лидерството по време на предизборната кампания на Джонсън.
Сунак влезе в парламента през 2015 г., избран да представлява Ричмънд, Йоркшир, избирателен район, който преди това бе пратил в правителството Уилям Хейг, бивш външен министър. В кабинета на Тереза Мей той заямаше по-нископоставена длъжност от януари 2018 г. Сунак подкрепи Джонсън в миналогодишната лидерска кампания в съвместен анализ за Times. Това му спечели повишение в кабинета, когато Джонсън спечели лидерската битка.
„Първоначалната реакция беше за по-слаб стерлинг, но сега виждаме рали до нов връх“, коментира ситуацията на валутния пазар пред Bloomberg Адам Сигрейв, ръководител на глобалната търговия в Saxo Capital Markets UK Ltd. „Вероятно така пазарът тълкува съобщението – че Джонсън иска съветници, които са по-склонни да подкрепят агресивните фискални стимули“.
Паундът се търгуваше на цена от 1,3040 долара преди 15 ч. българско време, което е с 0,6% по-високо ниво. Това насочва валутата към най-голямото ѝ рали този месец. Междувременно доходността по 10-годишните държавни облигации на Великобритания се повиши с четири базисни пункта до 0,65%.
Министърът на околната среда Тереза Вилие и няколко други държавни служители също напускат. Главният правен съветник на британското правителство Джефри Кокс обяви оставката си чрез Twitter, след като Джонсън го помоли да я подаде.
По статията работиха: Бойчо Попов, редактор Елена Илиева
investor.bg