Месечните продажби на бензин през 2022 г. са на най-ниските стойности от 1990 г.
Снимка: БГНЕС
Нарастващите продажби на електрически превозни средства започват да помрачават перспективата за търсенето на изкопаеми течни горива във Великобритания. Въпреки че през 2022 г. автопроизводителите в страната отчетоха най-слабата си година при продажбите от три десетилетия насам, електромобилите продължиха да печелят пазарен дял, отчитайки 40% ръст на доставките спрямо 2021 г., пише Bloomberg.
В момента делът на електромобилите от общите продажби достига 17% спрямо 12 на сто година по-рано, изчислява Асоциацията на производителите и търговците на автомобили.
Налагането на електрическите коли все повече изяжда от търсенето на горива при леките коли, давайки надежда за по-чист въздух и понижение въглеродни емисии в обозримо бъдеще. Цените на бензина и дизела в Обединеното кралство отчитат най-голямата си волатилност в историята през 2022 г., става ясно от анализ на британския регулатор за пазарите и конкуренцията.
Комбинацията от повишаването на горивната ефективност и ръста при продажбите на електрически превозни средства ще подкопае растежа на глобалното потребление на петрол тази година с около 870 хиляди барела на ден – малко по-малко от 1% от световното търсене – според оценки на базираната в Париж Международна агенция по енергетика (МАЕ).
Ръстът в продажбите на изцяло електрически автомобили помогна на това задвижване да се изкачи на второ място след бензина по пазарен дял във Великобритания, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
Продажбите на автомобилни горива междувременно се възстановиха през миналата година, след като икономиките отново се отвориха след края на пандемията. Въпреки това, с изключение на продажбите през 2021 г. и 2020 г., когато данните бяха изкривени от въздействието на коронавируса, средните месечни продажби на бензин през 2022 г. достигат най-ниските си стойности поне от 1990 г., показват правителствени оценки.
Продажбите на дизелово гориво, които се повишават до 2018 г., достигат средно месечно ниво от 2,42 млрд. литра до септември миналата година, най-ниските стойности за този период от 2015 г. насам, с изключение на пандемичните 2020-2021 г.
По публикацията работи: Анисия Иванова
dnes.bg