Ед Уитакър: Спасителят на “Дженерал мотърс”

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
547

"Планирах днешния ден още от избирането ми на този пост",

заявява Ед Уитакър в обръщение към служителите на “Дженерал мотърс” (General Motors – GM). Поводът е оставката му на изпълнителен директор, която той обяви на 12 август, само година след като е постъпил в компанията. Решението му е колкото очаквано, толкова и шокиращо.

Очаквано, защото назначаването му на поста беше с цел да оздрави компанията, след като тя се спаси от фалита с държавна помощ през юли 2009. И де факто успя – за първото полугодие тя отчете над 2.5 млрд. долара печалба, а приходите скочиха с над 44% само за второто тримесечие. Шокиращо, защото всички в крайна сметка смятаха, че той ще остане и за предстоящото й излизане на борсата, чиято цел е държавата да се раздели постепенно с дела си от 61% в нея.

Затова и в края на седмицата е имало среща, на която банкери и останалите членове на борда са молили Уитакър да остане на поста си поне още година. Решение, което по всичко личи ще зависи изцяло от него.

Защо обаче топ банкерите от Уолстрийт са принудени да се молят на човек, който не използва компютър и много рядко електронната си поща, да остане на поста на един от автомобилните символи на Америка. Още повече че преди това никога не е управлявал компания от сектора. Отговорът е труден, но със сигурност финансовите резултатите са част от него.

Уитакър е сочен от списание Business Week за едно от най-влиятелните имена в телекомуникациите. На него се дължи израстването на AT&T до доставчик номер едно в САЩ на телеком услуги, с което си е спечелил и доверието на бизнеса и финансовия свят в САЩ.

През май 2008 г. той е избран за член на борда на директорите на ExxonMobil, а през юни вече е в GM. Уитакър поема позицията, когато компанията излиза от процедурата по банкрут на 10 юли 2009 г.

Докато е бил изпълнителен директор в американския телеком AT&T, в офиса му не е имало компютър и цялата документация я е писал или на ръка, или с помощта на секретарката си. След като идва в GM, той има в офиса си компютър, но използва електронна поща само като текстови съобщения през своето BlackBerry.

Малко след като поема GM, той е обявен от много блогове и почитатели на компанията като Изкормвача на GM заради усилията му да съкрати брандове и нови проекти на компанията. По време на неговото ръководство тя се разделя със SAAB, а електромобилът Volt на Chevrolet остава с неизяснена съдба. Месец след временното си назначение на 1 януари Уитакър е назначен за постоянен изпълнителен директор на GM.

Негови колеги го определят като мениджър, чийто модел на управление е да опростява нещата и да дава свобода на хората под него да се разгръщат в работата си. “Ню Йорк таймс” го описва като човек, който “не толерира колебанието или разсейването” от целите си.

Уитакър изпълни задачите си в GM: успя да върне компанията на стабилна печалба и да подготви General Motors за излизане на борсата. Това той реализира в рамките на почти година след като GM излезе от процедурата по банкрут и беше подпомогната от правителството на САЩ. 

Това ще е и второто по големина първично публично предлагане (ИПО) в историята на САЩ. Дружеството планира да набере между 12 и 16 млрд. долара на борсата.

От инженер до CEO на AT&T

Ед Уитакър е роден на 4 ноември 1941 г. в Енис, щата Тексас. Завършва бакалавърска степен “Индустриално инженерство” в Тексаския технически университет. Започва кариерата си като инженер в Southwestern Bell през 1963 г. Близо четвърт век по-късно, през октомври 1988 г., Уитакър става президент и оперативен директор на Regional Bell Operating Company Southwestern Bell Corporation.

Само след две години той става председател на борда и изпълнителен директор на компанията. През 1995 г. Southwestern Bell Corporation се преименува на SBC Communication. SBC преминава през сливания и придобивания с Pacific Telesis (1997 г.), SNET (1998 г.), Comcast Cellular (1999 г.), Ameritech (1999 г.) и накрая приема името AT&T през 2005 г. Така Уитакър поема една от най-големите телекомуникационни компании в Северна Америка. Последната придобивка на AT&T под ръководството на Уитакър е Bell South през 2006 г. 

Наследникът Даниел Акерсън

Наследникът на Уитакър в GM ще е 61-годишният Даниел Акерсън, който идва от Carlyle Group. Той трябва да заеме поста на изпълнителен директор на компанията през следващия месец. Акерсън е завършил Военноморската академия на САЩ и London School of Economics.

Според него “с Уитакър имат сходни виждания за бъдещето на GM” и заявява, че компанията върви в правилната посока. Акерсън е малко известна личност в компанията и той се присъединява към нея преди година като представител на правителството.

Въпреки че Уитакър свърши по-трудната работа по реструктурирането на компанията, пред Акерсън стоят предизвикателства като убеждаване на потенциалните инвеститори при ИПО-то на компанията, предотвратяване на повторен спад и елиминиране на държавното участие в GM.

Също така е върл критик на бизнес модела и практиката на компанията преди обявяването на банкрута. “Все още имамe пред нас важна работа, но вярвам, че ще изградим основите за дългосрочния успех на GM”, заяви Акерсън, след като Уитакър обяви напускането си.

Биографични данни
Роден на 4 ноември 1941 г. в Енис, щата Тексас. Завършва бакалавърска степен “Индустриално инженерство” в Тексаския технически университет.

Най-ярки черти
Не толерира колебанието или разсейването
Прилага модел на управление чрез опростяване на нещата
Дава свобода на хората под него да се разгръщат в работата си

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!