Ефектът Brexit: Живеещите на Острова плащат скъпо при пазаруване от ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
351

Евтиното онлайн пазаруване от Острова вече е в историята. Стоките, които европейците обичаха да си поръчват от британските онлайн магазини, поскъпнаха осезаемо – те вече се облагат с мито и ДДС, защото Обединеното кралство е трета страна за държавите членки на ЕС.

Живеещите на Острова също ще трябва да плащат повече при покупки от Съюза. Гигантът в електронните разплащания Visa ще повиши рязко таксите за британските потребители, пазаруващи онлайн от ЕС. Компанията, която е най-големия доставчик на дебитни карти във Великобритания, ще вдигне 5 пъти обменните такси при онлайн плащания с кредитни карти. Приблизително същото е поскъпването и при дебитните карти, съобщава Sky News.

Промяната ще засегне хиляди клиенти на Visa. Тя ще повлияе най-вече на електронните разплащания с базираните в ЕС компании в сектори като онлайн търговия, хотелиерство и самолетни билети и коли под наем. Дължим обменни такси всеки път, щом пазаруваме с карта в чужбина в чужда валута. Тогава стойността на транзакцията се прехвърля във валутата на сметката ни по т.нар. картов обменен курс. Парите от обменната такса се прехвърлят на банката, издала картата.

В Европейския съюз има таван на обменните такси: 0,2% от стойността на покупката при дебитни карти и 0,3% при кредитни карти. Това обаче няма да важи за Великобритания, тъй като тя вече е извън ЕС. Живеещите на Острова клиенти на Visa ще плащат такса от 1,15% при плащане с дебитна карта и 1,5%, ако пазаруват с кредитна карта. Компанията вероятно ще даде на потребителите и търговците срок от 6 месеца, преди да въведе по-високите тарифи. Тя твърди, че няма да спечели от увеличението.

Големият конкурент на Visa – MasterCard също повиши петкратно таксите за британските потребители, пазаруващи от Европа. Причината за поскъпването е ясна – Brexit. Увеличението на MasterCard ще влезе в сила през октомври. Според компанията то ще засегне само онлайн продажбите и на практика потребителите на Острова няма да забележат промяната. Високи цени и скъпа храна на Острова при Brexit без сделка

Британците ежегодно пазаруват стоки и услуги за десетки милиарди лири от европейски търговци и то само с кредитни карти. По-високите такси вероятно ще накарат търговците да прехвърлят тези разходи на потребителите, особено за стоки, които не се продават във Великобритания. Това допълнително ще оскъпи продуктите. Но далеч не става въпрос само за вносните стоки. Плащанията за повечето артикули, закупени от британския Amazon, се обработват чрез централата му в Люксембург, посочва BBC.

Visa и MasterCard вдигат обменните такси, възползвайки се от Brexit. Те вече не са длъжни да спазват тавана на таксите на Европейското икономическо пространство (зоната за свободна търговия на ЕС), от което Великобритания вече не е част. В миналото двата разплащателни гиганта бяха обект на съдебни дела именно заради високите такси.

Случващото се засилват опасенията, че Brexit значително ще увеличи разходите за търговия между Великобритания и ЕС. Така освен на полиците, разводът между Лондон и Брюксел продължава да създава главоболия и на потребителите от двете страни на Ламанша.
expert.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!