Великобритания ще се бори след Brexit да бъдат установени отношения на равноправно партньорство с ЕС, което включва и достъпа до единния пазар. Това заяви пред БНТ посланикът на Великобритания в София Ема Хопкинс.
Тя коментира, че Обединеното кралство е първата страна, която излиза от ЕС, но целта е да бъдат установени в крайна сметка добри отношения.
Дипломатът посочи, че през юни 2016 г., когато гражданите на Великобритания са гласували за излизане от ЕС, това е било вот за промяна – „ставаше дума за това, че Обединеното кралство отново трябваше да вземе в своите ръце собствените си пълномощия и решения. Ако мнозинството от британците гласуваха за напускане, това не означава, че гласуваха за скъсване”, каза тя.
“Откриват се нови възможности да се преоценят отношенията между ЕС и Обединеното кралство, отношенията да бъдат изградени по един здравословен начин“, заяви посланикът.Ема Хопкинс каза още, че българите са едни от най-силните студенти във Великобритания. Тя припомни, че вече е гарантирано, че който е започнал университетското си образование в Обединеното кралство, ще има достъп до всички облекчения, включително студентски заеми.
Тя увери, че в страната й се вземат мерки срещу експлоатацията на хора и срещу лошите условия на труд в някои фирми от селското стопанство.
Това е част от Brexit – да сме сигурни, че издигаме преграда срещу трафика на хора, каза тя.
По темата за мигрантския натиск Ема Хопкинс каза, че тази седмица Великобритания ще обсъди въпроса за обмена на разузнавателна информация с представители на Румъния, Сърбия и България.
По статията работиха: Надежда Бочева, редактор Деляна Петкова
investor.bg