Изследване на експерти от Лондонския „University college“ и университета в Кеймбридж сочи, че децата жертви на физическо или сексуално насилие и тези, които са пренебрегвани от родителите си, е по-вероятно да бъдат сполетени от ранна смърт, когато пораснат. Данните, свързани с участниците, са събирани от 1950 г. до днес.
Резултатите са публикувани в списание „BMJ Open“ и разкриват, че хората, които споделят, че са претърпели сексуално насилие до 16-тата си година, са 2,6 пъти по-застрашени от смърт между 45- и 58-годишна възраст, за разлика от останалите.
Участниците в проучването, които са били физически малтретирани до 16-тата си година, от своя страна са 1,7 пъти по-застрашени от преждевременна смърт, а онези, които са били емоционално пренебрегвани – 1,4 пъти. През първия етап от дългото кохортно изследване въпросниците се попълват от родители и учители на доброволците.
Ролята на социално-икономическия статус на семейството
Освен насилието като причина за по-ранна смърт, изследователите разглеждат и връзката между социално-икономическите условия на живот на детето и вероятността то да не доживее до старини. Става ясно, че, ако например бащата извършва тежък ръчен труд, то рискът неговият наследник да загуби живота си твърде рано е 1,9 пъти по-голям, отколкото при останалите.
За целите на изследването се използват данни от 9310 души, родени през 1958 г., които са включени в друго национално проучване, свързано с детското развитие.
Водещият автор на научния труд е д-р Нина Роджърс. Ето какво споделя тя: „Определени форми на детско насилие и емоционално пренебрегване могат да имат сериозни дългосрочни последици върху живота на жертвите. Смятам, че заключенията ни са от изключителна важност, защото подобни събития не са рядкост, за съжаление. Милиони хора са потърпевши.“
Тясна връзка между тютюнопушенето и физическия тормоз
Екипът разглежда социално-икономическия фактор и възможните здравословни проблеми, за да потърси отговор на въпроса защо хората, които са били пренебрегвани или насилвани през детските си години, или пък са родени в много бедни семейства, по-често умират на средна възраст. Експертите установяват, че тютюнопушенето играе ключова роля за това, но най-вече сред физически малтретираните и емоционално пренебрегваните преди години участници, както и сред онези, живели в тежки условия.
Нито един от разгледаните фактори обаче, включително психични нарушения, затлъстяване, прием на наркотици и злоупотреба с алкохол, нямат връзка с по-високия риск от ранна смърт при доброволците, преживели сексуално насилие като деца.
Емоционално пренебрегваното дете е 43% по-застрашено от преждевременна смърт в зряла възраст
Д-р Снехал Пинто Перейра, който също е част от екипа, пояснява: „Това е първото проучване, което обръща внимание на връзката между различните форми на насилие върху деца и продължителността на живота им* след това. Много е важно да уточня също така, че почти няма изследвания, фокусирани върху дълготрайния ефект от емоционалното пренебрегване на детето. Резултатите ни разкриват, че деца, които не са получавали ласки, внимание и подкрепа от родителите си, са 43% по-застрашени от преждевременна смърт, което означава, че подобно отношение е не по-малко опасна форма на малтретиране.“
Делът на малчуганите, преживели различни по своя характер травмиращи събития в крехка възраст, варира в сравнително широки граници. Жертвите на сексуално насилие сред участниците са 1,6%, а на психически тормоз – 11%. Децата в семейства с много нисък социално-икономически статус представляват 10% от изследваната група.
Събиране на данните
Майката и учителят на всяко дете на възраст 7 и 11 години, включено в кохортното изследване, попълват въпросник, който да разкрие дали то е емоционално пренебрегвано. Години по-късно, когато участниците достигат 45- годишна възраст, те трябва да отговорят на въпроса дали са преживели сексуално, физическо или психическо насилие от страна на член на семейството преди да навършат 16-тата си година. Учените проследяват живота на участниците още 13 години, през които се отчитат и настъпилите смъртни случаи.
Не са открити доказателства, които да свързват пряко психическото насилие и случаите, когато детето е ставало свидетел на насилие над друг член на семейството, с по-високия риск от преждевременна смърт.
* Rogers NT, Power C, Pinto Pereira SMChild maltreatment, early life socioeconomic disadvantage and all-cause mortality in mid-adulthood: findings from a prospective British birth cohort. BMJ Open. 2021.
media.framar.bg