Източник: Thinkstock/Guliver
Брюксел е изчислил финансовите ангажименти на Острова към ЕС, но в Лондон не са съгласни
Европейският съюз е поискал от Великобритания да плати сумата от 100 млрд. евро в рамките на преговорите по Брекзит заради новите по-строги изисквания от страна на Франция и Германия, съобщава в. „Файненшъл таймс“.
„След директни въпроси от няколко държави членки участниците в преговорите от страна на ЕС преразгледаха своите първоначални изчисления, за да максимизират финансовите ангажименти, които трябва да покрие Великобритания, включително и заплащане за администрацията на ЕС през 2019 г. и 2020 г.“, посочва изданието.
То припомня, че по-рано председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че макар и Великобритания през идните години да трябва да плаща под 100 млрд. евро, то при отказ да изпълнява ангажиментите си тази сума може да се увеличи.
Досега сумата, за която се говореше, че Лондон ще дължи на ЕС беше в размер на 60 млрд. eвро.
Британският секретар, отговарящ за Брекзит, Дейвид Дейвис обаче беше категоричен, че страната му няма да плати космическата сума от 100 млрд. Евро, пише Би Би Си (BBC).
В изказването си пред британска телевизия Дейвис заяви, че
Великобритания ще плати това, което е длъжна по закон, а не „това, което Европейския съюз просто поиска“.
Той подчерта, че Обединеното кралство се отнася много сериозно към „правата и задълженията“ на ЕС, но „не е виждал никакви цифри“, добавяйки, че играта на ЕС е „твърда и трудна“.
Дейвис посочи, че преговорите все още реално не са започнали, но каза, че Великобритания ще определи граници, когато започнат разговорите за уреждането на Брекзит. „Ние не сме молители. Това са преговори, те казват какво искат и ние казваме какво искаме“, отсече той.
Много консервативни депутати твърдят, че Обединеното кралство не дължи на ЕС нищо предвид размера на вноските, които е направил през последните 40 години. Неотдавнашен доклад на комисията на Камарата на лордовете твърди, че
Обединеното кралство не е правно задължено да плаща нито стотинка,
макар че това би застрашило всяка възможност за търговска сделка след Брекзит. Ако Великобритания иска да си тръгне без споразумение, г-н Дейвис призна, че няма да дължи нищо, но настоя, че „никой не търси този резултат“. „Ние искаме да сключим сделка. Смятаме, че можем да постигнем споразумение, което да е от полза за всички“, каза той.
На 29 март британският премиер Тереза Мей активира Член 50, който урежда излизането на държава членка от ЕС. Това постави началото и на двугодишния период, с който Брюксел и Лондон ще разполагат, за да договорят условията по Брекзит, както и формата за по-нататъшните си отношения.
Източник: BBC Редактор: Надежда Неменски
vesti.bg
ЕС иска 100 млрд. евро за Брекзит
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!