На длъжностни лица от Европейския съюз беше казано да не провеждат срещи с колеги от Обединеното кралство, освен ако не са строго свързани с войната в Украйна или са “задължителни по закон”, което е последната индикация за все по-хладните отношения между Брюксел и Лондон.
В бележка, разпространена до висши служители на Европейската комисия, с която EURACTIV се запозна, генералният секретар на Комисията Илзе Юхансон поиска “всички генерални дирекции и служби да информират генералния секретариат за всякакви искания за двустранни срещи с официални лица от Обединеното кралство.”
Срещи трябва да се провеждат само ако са “задължителни по закон” и са свързани с изпълнението на Споразумението за оттегляне или с войната в Украйна.
“Отхвърлянето на искане за среща трябва да се обясни въз основа на последните развития в отношенията между ЕС и Обединеното кралство”, добави висшият служител на комисията.
Брюксел и Лондон са в спор по редица въпроси, откакто през 2021 г. влезе в сила новото Споразумение за търговия и сътрудничество, уреждащо отношенията между ЕС и Обединеното кралство, включително протокола за Северна Ирландия и достъпа на Лондон до изследователската програма “Хоризонт”. И двете страни започнаха производства за нарушение една срещу друга.
Въпреки това на среща на Парламентарната асамблея за партньорство между Обединеното кралство и ЕС в Лондон по-рано тази седмица зам.-председателят на Комисията Марош Шефчович настоя, че не вярва, че ЕС и Обединеното кралство са “разделени светове”, що се отнася до решаването на прилагането на протокола.
“Ако има политическа воля, сигурен съм, че можем да решим този въпрос в рамките на няколко седмици, защото нашите преговарящи екипи познават тези теми от всички ъгли”, каза той.
Комюникето също така се позовава на правителствения законопроект, който в момента преминава през парламента на Обединеното кралство, който ще даде на министрите правомощия да отменят протокола за Северна Ирландия. Ако бъде приет, законопроектът ще представлява “явно нарушение на Споразумението за оттегляне” и “представлява безпрецедентно нарушение на международните задължения и доверие”, каза Юхансон.
“Исканията трябва да се изпращат и да се приемат само след като бъде съобщено мнението на Генералния секретариат”, заключи тя.
dnevnik.bg