Когато цивилното население в Либия получи сигурност и е защитено от заплахата да бъде атакувано, както и когато бъдат изпълнени условията на резолюция 1973/2011 на СС на ООН,
военната операция ще бъде прекратена, реши тази нощ Европейският съвет, който заседава в Брюксел.
Съветът приема, че предприетите действия са допринесли за защитата на живота на цивилни хора, и приветства ключовата роля на арабските страни, особено на Арабската лига, за намирането на политическо решение на кризата.
Съобразно резолюцията, ЕС, Арабската лига, ООН и Африканският съюз ще задълбочат усилията си за намирането на решение, което да отговори на справедливите искания на хората в Либия, се посочва в заключителния документ от първия ден на заседанието на Европейския съвет.
Държавните и правителствените ръководители на ЕС възобновяват призива си Муамар Кадафи да се оттегли незабавно от властта, за да позволи на Либия да премине бързо към промяна в посока на демокрация, водена в условията на ред и със собствените сили на либийското общество, на основата на широк диалог и при гаранции за запазване на суверенитета и териториалната цялост на страната.
ЕС изразява готовността си да насърчи този диалог, включително и с т.нар. Преходен национален съвет, за да помогне на една нова Либия да изгради своите институции, в сътрудничество с ООН, Арабската лига и Африканския съюз.
Същевременно ЕС изразява готовност да наложи допълнителни санкции, включително и мерки, гарантиращи, че приходи от продажби на петрол няма да достигат до режима на Кадафи.
Това предложение ще бъде отправено и до СС на ООН, се посочва в заключенията от първия ден на срещата на европейските лидери.
„Правителствата на всичките 28 страни членки на НАТО дадоха указания на своите военни за участие в операцията на международната коалиция в Либия”, съобщи държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън.
Съветът за сигурност на ООН прие на 17 март резолюция за зона, забранена за полети, над Либия и международна военна операция против Кадафи. Операцията започна на 19 март. Почти седмица в НАТО не могат да стигнат до съгласие за командването на коалицията.
В нощта на петък генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен съобщи, че алиансът е достигнал съгласие по въпроса за въвеждането на зона, забранена за полети. Дипломатически източници от Брюксел съобщиха в четвъртък, че НАТО ще поеме командването на коалиционната операция от следващата седмица.
“Всичките ни 28 съюзници от НАТО се присъединяват към операцията… за да защитят по-добре гражданите… Международната коалиция контролира въздушното пространство над Либия и хората (либийската опозиция) започват да го усещат”, каза в специално изявление в четвъртък вечерта Клинтън, цитирана от РИА Новости.
Държавният секретар отбелязва, че процентното съотношение на американски самолети в провежданите операции се намалява едновременно с ръста на броя на участниците в коалицията. Досега коалиционните сили са извършили 759 бойни полета над Либия и са изстреляли по територията на страната 175 ракети “Томахоук”.
“Коалицията накара Кадафи да отстъпи, но армията (на Либия) все още представлява сериозна опасност”, заяви Хилари Клинтън.
Следващата седмица тя ще замине за Лондон, където ще вземе участие в международна конференция за Либия.