Европейски депутати се надяват да бъде постигнат консенсус за обща данъчна политика на ЕС по време на българското Европредседателство
Искаме да въведем система, която да обвърже данъците на големите международни компании с ролята, която те играят на различните пазари на страните членки на Европейския съюз. Това заяви френският евродепутат Ален Ламасур по време на кръгла маса в София на тема хармонизиране на данъчното законодателство в ЕС, в която участва и холандският му колега Паул Танг, предаде репортер на Economic.bg.
Двамата дадоха за пример американските технологични гиганти Facebook и Apple, които, въпреки че имат голям брой потребители и клиенти на територията на ЕС, не плащат данъци в държавите членки. „Facebook има около 32 млн. потребители във Франция, почти половината от населението, но не плаща нито евро за данъци в страната. В България има около 3 млн. потребители на социалната мрежа, но и тук компанията не плаща нищо”, заяви Ламасур.
На срещата с евродепутатите присъстваха и представители на двете най-големи български работодателски организации – Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Ламасур и Танг предлагат в ЕС да бъде въведена обща данъчна политика. След въпрос няма ли България да бъде ощетена от хармонизиране на европейската данъчна политика, тъй като страната ни привлича чужди инвеститори с евтината си работна ръка и сравнително нисък корпоративен данък, евродепутатите коментираха, че в настоящата ситуация страната ни губи от това, че въпросните инвеститори плащат сравнително ниски или никакви данъци. „Сегашните данъчни системи за корпоративни данъци (в различните държави членки – б.а.) са остарели. България не печели в тази игра, а напротив – губите”, заяви Танг. Именно затова Европейската комисия ще се стреми да поднови предложението си за въвеждане на обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък.
Двамата европейски депутати коментираха, че се надяват по темата да бъде постигнат консенсус по време на българското Председателство на Съвета на ЕС или най-късно през втората половина на 2018 г., когато ще е австрийското Европредседателство.
economic.bg
Евродепутати искат да накарат Facebook и Apple да плащат данъци в България
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!